Doba na přečtení článku jsou 4 minuty

Krása přátelská k životnímu prostředí: Udržitelnost v osobní péči

S ohledem na měnící se klimatickou situaci si stále více uvědomujeme důležitost zodpovědného přístupu každého z nás. Téma udržitelnosti se dostává do popředí ve všech oblastech života. Co je dobré pro planetu, je dobré i pro nás. A nejinak je tomu také v péči o pleť. Smutnou pravdou je, že mnohé kosmetické produkty obsahují řadu přísad a obalový materiál, který může být škodlivý nejen pro vás, ale také pro životní prostředí. Připravili jsme pro vás proto několik tipů, jak v péči o pleť zaujmout ekologičtější přístup.

Čím je kosmetika škodlivá?

Kosmetika je často zabalena v nadměrném množství obalů a obsahuje politováníhodný seznam přísad. Dle dat z roku 2018 vyprodukoval kosmetický průmysl neuvěřitelných 120 miliard obalů za rok, přičemž většina z nich byla vyrobena z nerecyklovatelných materiálů, které často končí v moři i jiných vodních cestách, čímž poškozují přírodu kolem nás. 

Výrobky určené pro péči o krásu obsahují zpravidla 15 až 50 přísad, přičemž průměrná žena používá 9 až 15 produktů denně. To znamená, že na svou pokožku nechává každý den působit celkem 515 chemikálií, jejichž zbytky unikají do vodních cest. Voda je sama o sobě v kosmetickém průmyslu nejpoužívanější přísadou, bohužel zásoby pitných vod celosvětově ubývají.

Kterým přísadám se vyhnout?

Některé přísady běžně obsažené v konzumní kosmetice mohou být škodlivé nejen pro vás, ale  i  pro životní prostředí. Mezi takové patří třeba palmový olej a jeho deriváty. Jeho škodlivost spočívá především ve způsobu pěstování palem pro jeho výrobu. Dochází k rozsáhlému odlesňování, které v některých částech světa vedlo doslova k ekologické katastrofě. Palmový olej navíc může způsobit podráždění očí, kůže a plic.

Další ingredience, kterým byste se při výběru kosmetiky měli vyhnout:

  • Parabeny - na etiketě je najdete pod různými jmény, která však obvykle končí slovem „paraben“, jako třeba v názvu isoparaben. Parabeny se obvykle využívají jako konzervanty v čistících a mycích prostředcích, ale také v tělových mlécích. Stopy parabenů byly objeveny v tkáních mořských savců a mluví se o nich v souvislosti s rakovinou prsu
  • Syntetické vůně - jakmile najdete na štítku výrobku slovo „parfum”, je jasné, že se jedná o uměle vytvořenou vůni. Až 95 % chemikálií používaných ve vůních jsou syntetické sloučeniny pocházející z ropy, a mnohé z nich jsou považovány za toxické a karcinogenní. Takovéto vůně obsahují mnohdy až čtyři tisíce různých chemických ingrediencí. Syntetické vůně mohou způsobit podráždění pokožky, ale také respirační obtíže, migrény nebo bolesti hlavy.
  • Oxybenzon, nebo benzofenon-3 je složkou většiny opalovacích krémů. Studie prokázaly, že tyto chemikálie ničí korálové útesy. Rovněž se ukazuje, že přispívají k hormonální nerovnováze v lidském těle.
  • Mikroplasty - v seznamu přísad je najdete zpravidla jako „polyetylen” nebo „polypropylen”. Běžně se používají v peelingu nebo odmašťujících přípravcích. Tyto drobné částečky se dostávají do vodního systému a pronikají do trávicího traktu mořských živočichů. Jejich využití v oplachované kosmetice, jako jsou mýdla, zubní pasty, apod. je zakázáno v zemích EU, USA i Velké Británii, avšak stále je mnoho zemí, kde jejich používání regulováno není, navíc zákaz se nevztahuje na bezoplachovou kosmetiku jako třeba make-up nebo lesk na rty.

Dobré pro planetu, dobré pro vás

Pokuste se změnit i některé běžné návyky. Snažte se recyklovat vše, co je možné. Volte produkty, které mají jednoduché recyklovatelné obaly, případně produkty, které obal nemají.

Zvažte, zda místo odličovacích tampónů na jedno použití nezvolit ekologičtější pratelné tampóny. Běžné menstruační vložky nebo tampony lze nahradit menstruačním kalíškem nebo menstruačními kalhotkami.

Zamyslete se také nad spotřebou vody. Stačí změnit své návyky a můžete ušetřit mnoho litrů ročně. Dávejte přednost sprchování před plnou vanou. Při čištění zubů, mytí vlasů nebo holení se naučte vodu vypínat, aby netekla na prázdno.

Pokud jde o složení ekologické kosmetiky, pak je vhodné hledat loga FairTrade nebo Rainforest Alliance, díky kterým máte jistotu, že přísady byly získány udržitelným způsobem. U výrobků s obsahem palmového oleje hledejte certifikát RSPO, který zaručuje, že použitý palmový olej byl vyprodukován ekologickým způsobem.

Pro zjednodušení můžete využít třeba aplikaci Safely: Kosmetické složení. Po naskenování složení z etikety vás aplikace upozorní na škodlivé přísady.

Inovace v péči o pleť

Sílící poptávka po ekologicky přívětivé kosmetice způsobila doslova boom ve vývoji přírodní kosmetiky. Třeba značka Urtekram využívá jako obalový materiál plasty rostlinného původu. Česká firma CareMedica vyrábí kosmetiku z medicinálních hub, Saloos se soustřeďuje na využití 100% přírodních aromatických olejů.

Nabídka ekologické a udržitelné kosmetiky je široká a ne vždy musí být zátěží pro vaši peněženku. Pro začátek se určitě vyplatí nechat si zaslat vzorky různých značek, abyste mohli zjistit, která vám bude nejlépe vyhovovat. Širokou nabídku najdete třeba na www.econea.cz nebo www.bioo.cz  

Přechod na ekologičtější způsob života není velká věda. Stačí začít malými krůčky, omezte třeba délku sprchování a vypínejte vodu při čištění zubů. Zvolte přírodní kosmetiku v recyklovatelných obalech. Tyto změny se pro vás brzy stanou rutinou a budete mít chuť dělat víc, protože co je dobré pro planetu, je dobré i pro vás.

 

18.03.2025

Jak snížit osobní uhlíkovou stopu

Jinými slovy všichni řešíme, jak můžeme snížit svou uhlíkovou stopu. V našem článku se podíváme na to, jak můžeme bojovat proti změně klimatu na každodenní bázi, protože pokud jde o budoucnost naší planety. Každá maličkost se počítá.

Co je uhlíková stopa?

Uhlíková stopa je ukazatel, který se používá k měření vlivu lidí, organizací nebo zemí na změnu klimatu. Jedná se o číslo, které ukazuje, kolik skleníkových plynů se uvolnilo přímo či nepřímo do vzduchu v důsledku činnosti konkrétní společnosti, životního stylu člověka nebo životního cyklu výrobku.

Čím větší uhlíkovou stopu konkrétní subjekt vykazuje, tím výrazněji přispívá ke změně klimatu a jeho důsledkům. Toto číslo v podstatě ukazuje, do jaké míry jsme ve využívání našich zdrojů konzervativní. Uhlíková stopa se měří v tunách oxidu uhličitého na osobu. Osobní uhlíková stopa se určuje na základě řady faktorů, takže existuje celá škála věcí, které můžeme v každodenním životě změnit, abychom snížili svůj dopad na životní prostředí.

Jak snížit osobní uhlíkovou stopu: změny životního stylu

Doprava a cestování

Když přemýšlíme o uhlíkových emisích, okamžitě nás napadne doprava. Dle dat z Evropského parlamentu je doprava zodpovědná téměř za 30 % všech uhlíkových emisí v EU, přičemž za 72 % je zodpovědná pozemní doprava. Zde se nabízí jednoduché řešení, snažit se jezdit autem co možná nejméně a volit raději hromadnou dopravu, car-sharing, jízdu na kole nebo chození pěšky. Posledně zmiňované způsoby jsou navíc dobré i pro vaše zdraví.

Ale co když se bez svého auta neobejdete? I tak lze učinit kroky, které vám pomohou snížit vaši uhlíkovou stopu. Jednou z nich je volba vozu. Až si budete příště pořizovat nové auto, volte raději hybrid nebo elektromobil.

 

Své emise můžete snížit také tím, že budete autu poskytovat pravidelnou údržbu, např. nebudete jezdit na podhuštěných pneumatikách, které zvyšují spotřebu paliva. Tu může zásadním způsobem ovlivnit také styl jízdy: nepřekračování rychlostních limitů, brždění motorem a včasné řazení, to vše může přispět ke snížení spotřeby.

Když budete plánovat výlet nebo dovolenou, můžete rovněž uvažovat o snížení emisí. V posledních desetiletích došlo k obrovskému rozmachu turismu, který je jedním z hlavních příčin změn klimatu, a to v důsledku častých a delších cest, které výrazně zatěžují naši planetu. V současné době je letecká doprava zodpovědná za 12 % celkových uhlíkových emisí. Podle studie Evropského parlamentu to do roku 2050 bude až 22 %. Z individuálního pohledu mají zvláště krátké lety výraznou uhlíkovou stopu, dokonce vyšší než pozemní doprava na stejnou vzdálenost. Takže až budete příště plánovat svou dovolenou, zvažte, zda nezvolit nějakou domovskou destinaci či zemi, do které se můžete dopravit autem, autobusem nebo vlakem.

Spotřebitelské návyky

Zemědělství, potravinářství a přeprava potravin mají zásadní vliv na naše životní prostředí. Je proto důležité, abychom se při nákupu nebo při návštěvě restaurace vždy vědomě snažili, aby naše jídlo mělo co nejmenší dopad na životní prostředí.

Uhlíková stopa jednotlivých druhů potravin se velmi liší, ale obecně lze říci, že je nejlepší dávat přednost lokálním a sezónním potravinám. Výzkumy také ukazují, že vaření jídla doma má také nižší uhlíkovou stopu než návštěva restaurace.

Naší planetě rozhodně prokážeme službu, když se budeme snažit omezit spotřebu masa, jelikož uhlíková stopa živočišných produktů je vždy větší než u rostlinné stravy. A nejjednodušším krokem je snažit se jídlem neplýtvat.

A na co byste měli myslet, když kupujete oblečení, elektroniku, nábytek apod.? V první řadě se sami sebe zeptejte, jestli danou věc opravdu potřebujete. Další otázkou by mělo být, zda si danou věc nemůžete pořídit v dobrém stavu v second-handu nebo bazaru. Módní průmysl je jedním z nejrychleji rostoucích a zároveň nejvíce znečišťujících odvětví. To vedlo také ke vzniku tzv. pomalé módy, která povzbuzuje spotřebitele, aby kupovali eticky vyrobené oblečení nebo oblečení ze second-handu. Zároveň nabádá k redukci šatníku a doporučuje zbavit se přebytečných kousků. K tomuto účelu bylo vyvinuto i několik aplikací, kde můžete nenošené kousky nabídnout jiným zájemcům, např. Vinted nebo Remix.

V domácnosti

Jak můžeme snížit svou uhlíkovou stopu v domácnosti? V České republice zodpovídají domácnosti za produkci 1,5 tuny CO2 na hlavu. Tyto emise můžeme snížit pomocí modernizací, zateplení, výměnou oken a dveří, ale také změnou určitých návyků, které mohou výrazně přispět ke snížení spotřeby energie v naší domácnosti:

  • Nastavte si termostat o jeden či dva stupně níže a oblečte si jednu vrstvu navíc.
  • Nastavte si klimatizaci v létě na o pár stupňů vyšší teplotu.
  • Používejte úsporné žárovky.
  • Sprchujte se kratší dobu.
  • Nenechávejte zbytečně svítit světla.
  • Vytahujte na noc ze zásuvky elektrické spotřebiče.
  • Nechávejte zavřená okna a dveře, když topíte nebo je puštěná klimatizace a jednou až dvakrát denně vzduch osvěžte několikaminutovým vyvětráním.
  • Perte až budete mít dostatek prádla, abyste naplnili buben pračky.
  • Za slunečného počasí sušte prádlo raději na sluníčku než v sušičce.

Digitální uhlíková stopa

Digitální stopa je často opomíjeným faktorem, který stále více přispívá k celkové výši emisí CO2. Nejedná se jen o množství digitálních technologií, kterými v současné době disponujeme a jejichž užívání lze efektivizovat např. nastavením jasu obrazovky, optimalizovaným napájením, uspáváním obrazovky při neaktivitě nebo ekologickou recyklací.

Ale je tu také obrovské množství dat, která zbytečně produkují CO2, ačkoliv se jedná o data nepotřebná. Proto udržujte ve svém digitálním prostoru pořádek. Pečlivě mažte e-maily a nepotřebná data. Minimalizujte používání cloudu. Tak můžete rovněž výrazně přispět ke snížení své digitální uhlíkové stopy.

Obecně mějte při práci v online prostoru a s daty na paměti, že méně znamená více, že malé soubory jsou lepší než velká data nebo že sledování v offline režimu je lepší než online.

Abychom snížili svou uhlíkovou stopu a svůj vliv na životní prostředí, je třeba se chovat zodpovědně a osvojit si jednoduché a efektivní návyky, díky kterým budeme schopni množství emisí CO2 snížit.

 

Pokud vás zajímá, jaká je vaše uhlíková stopa, můžete si ji spočítat prostřednictvím kalkulačky osobní uhlíkové stopy.

Přečtěte si:

Proč je udržitelnost dobrá nejen pro planetu, ale také pro vás

Jak automobily přispívají ke změně klimatu

Udržitelné cestování: Jak chránit naši planetu při cestách do zahraničí?

Podcast Stačí málo: „Rajčata nejsou muzejní exponát. Přestaňte zbytečně plýtvat jídlem i penězi.“

Vyberte kategorii