Doba na přečtení článku je 5 minut

Moderní platformy, které vám pomohou začlenit principy udržitelnosti do každodenního života

Téma udržitelnosti je dnes stále aktuálnější. Počínaje nadměrnou produkcí plastů, plýtváním potravinami či využíváním tzv. špinavé energie. Mnozí z nás možná stále nevědí, jak se mohou do ochrany klimatu v každodenním životě sami zapojit. Udržitelný rozvoj přitom nemusí znamenat jen velké činy, které zachrání planetu před zkázou. Každý z nás může učinit drobné změny, které přispějí k ochraně přírody a pomohou ji tak zachovat i pro příští generace. Abychom vám započetí těchto změn usnadnili, případně vás k němu inspirovali, vybrali jsme pro vás přehled jednoduchých aplikací a platforem, které vám pomohou chovat se vůči planetě šetrněji.

Udržitelné cestování a doprava

Cestování představuje pro životní prostředí obrovskou zátěž. Samotná doprava má na svědomí cca 14 % světových emisí. Pokud se nechcete poznávání nových míst vzdát, ale zároveň se chcete chovat zodpovědně, zvažte, zda je nutné využít letecké dopravy. Pro srovnání můžete použít webovou platformu EccoPassenger, kde můžete srovnat dopravu vlakem, autobusem a letadlem. V případě, že cestujete do vzdálenějších destinací a letecká doprava je tedy jedinou volbou, doporučujeme zavítat na web CI2, kde můžete podpořit některý z projektů na redukci skleníkových plynů v atmosféře, a můžete tak kompenzovat uhlíkovou stopu, kterou jste svým letem zanechali. Na kratší trasy dejte přednost pozemní dopravě.

Nejde však jen o dopravu. Při hledání ubytování máte také možnost obrátit se na poskytovatele, kteří vyznávají myšlenku udržitelného rozvoje. V případě hotelového ubytování hledejte některou z následujících certifikací, které zaručují, že hotel dodržuje určité ekologické standardy: EarthCheckGreen GlobeRainforest Alliance nebo Green Tourism. Variantou je také obrátit se na místní penziony či soukromé poskytovatele ubytování třeba přes Airbnb.

Nesmíme však zapomenout ani na běžnou dopravu. Pokud dojíždíte za prací, za nákupy nebo vozíte děti do školy, zvažte, zda je vždy nutné využít automobilové dopravy. Variantou je městská hromadná doprava včetně příměstské železniční dopravy, někdy můžete využít také kolo. Když se potřebujete dostat z práce např. k zubaři, můžete využít služeb sdílených kol a koloběžek jako třeba Lime nebo Rekola. Jsou však situace, kdy to bez auta jednoduše nejde. I tady se však můžete chovat zodpovědněji. Můžete využít taxi služby Liftago, která vás přepraví nejen z místa na místo, ale doveze vás také na nákup. Můžete se také zapojit do carsharingu, tedy sdílení aut. Bohužel, nabídka těchto služeb se stále soustřeďuje především na Prahu a Brno. Objevují se však již první vlaštovky, které nabídku těchto služeb rozšiřují i na další města, jako třeba Autonapul, které operuje i na území Pardubic a Olomouce nebo GoDrive v Českých Budějovicích.. 

Redukce plýtvání potravinami

Celá třetina potravin, určených pro lidskou spotřebu, končí každý rok v popelnicích. Na štěstí se objevuje množství aplikací, které nám pomáhají se do boje za planetu zapojit. U nás se jedná třeba o aplikaci Nesnězeno, která ovšem funguje zatím jen na lokální úrovni. Podporují místní podniky, aby jídlo, které ten den neprodají, nabízeli za sníženou cenu. Velice užitečné jsou aplikace, které vám pomohou hlídat stav vašich domácích potravinových zásob, třeba aplikace Best Before. Při vybalování nákupu do aplikace jednoduše zadáte jednotlivé položky a jejich trvanlivost a dostanete upozornění, jakmile se blíží datum jejich spotřeby. Platforma Dishygo vám nabízí možnost podělit se o jídlo se sousedy v případě, že jste navařili příliš mnoho nebo byste neradi vyhazovali zásoby čerstvých potravin, které nestíháte spotřebovat, protož se chystáte na dovolenou. Zajímavá je také webová platforma Zachranjidlo.cz, kde najdete třeba rady na chytřejší nákupy, uchovávání potravin, ale také inspirativní recepty či návod na správné čtení etiket a mnoho dalších tipů, jak neplýtvat potravinami v domácnosti.

Šetření energie

Chytré termostaty jako Nest nebo Netatmo jsou skvělým řešením úspory energie, jelikož vám umožňují kontrolovat nastavení teploty na dálku. Můžete si nastavit cykly topení dle toho, jak býváte doma, můžete kontrolovat teplotu v domácnosti nebo zapínat a vypínat topení přímo z vašeho mobilního telefonu. Případně můžete jít ještě dál, když si necháte na střechu instalovat solární panely. 

Snížení spotřeby plastů

Jednorázové plasty jsou známým problémem a existuje mnoho způsobů, jak se jim můžeme vyhnout. Třeba tím, že namísto jednorázových lahví budeme používat znovupoužitelné obaly a nainstalujeme si aplikaci, která mapuje místa, kde si můžeme láhev doplnit, jako třeba globální aplikace Refill.

Bohužel, často se plastům vyhnout nemůžeme. V takovém případě je důležitá důsledná recyklace. Pokud si nejste jisti, jak správně třídit, pak je vhodné se podívat na web trideniodpadu.cz. Kromě návodu na správné třídění zde získáte i další užitečné tipy na snížení produkce odpadů. V některých městech se objevují třeba aplikace, které pomáhají lépe řídit svoz recyklovaného odpadu. Takovou je třeba aplikace SAKO v Brně.

I malé změny mohou mít velký význam, pokud je přijmeme za své. Postupně můžeme přistoupit i k dalším krokům, třeba ke snížení spotřeby masa, zamezení plýtvání vodou či eliminaci nákupu tzv. rychlé módy. Jakmile jednou začnete, pochopíte, že se dá dělat opravdu mnoho a záleží na každém z nás, jak zodpovědní ve svém přístupu k ochraně klimatu budeme a v jakém stavu uchováme životní prostředí pro generace příští.

Seznam aplikací a webových platforem: 

EccoPassenger

CI2

EarthCheck

Green Globe

Rainforest Alliance

Green Tourism

Airbnb

Lime

Rekola

Liftago

Autonapul

GoDrive

Nesnězeno

Best Before

Dishygo

Zachranjidlo.cz

Netatmo

Refill

SAKO

18.03.2025

Jak snížit osobní uhlíkovou stopu

Jinými slovy všichni řešíme, jak můžeme snížit svou uhlíkovou stopu. V našem článku se podíváme na to, jak můžeme bojovat proti změně klimatu na každodenní bázi, protože pokud jde o budoucnost naší planety. Každá maličkost se počítá.

Co je uhlíková stopa?

Uhlíková stopa je ukazatel, který se používá k měření vlivu lidí, organizací nebo zemí na změnu klimatu. Jedná se o číslo, které ukazuje, kolik skleníkových plynů se uvolnilo přímo či nepřímo do vzduchu v důsledku činnosti konkrétní společnosti, životního stylu člověka nebo životního cyklu výrobku.

Čím větší uhlíkovou stopu konkrétní subjekt vykazuje, tím výrazněji přispívá ke změně klimatu a jeho důsledkům. Toto číslo v podstatě ukazuje, do jaké míry jsme ve využívání našich zdrojů konzervativní. Uhlíková stopa se měří v tunách oxidu uhličitého na osobu. Osobní uhlíková stopa se určuje na základě řady faktorů, takže existuje celá škála věcí, které můžeme v každodenním životě změnit, abychom snížili svůj dopad na životní prostředí.

Jak snížit osobní uhlíkovou stopu: změny životního stylu

Doprava a cestování

Když přemýšlíme o uhlíkových emisích, okamžitě nás napadne doprava. Dle dat z Evropského parlamentu je doprava zodpovědná téměř za 30 % všech uhlíkových emisí v EU, přičemž za 72 % je zodpovědná pozemní doprava. Zde se nabízí jednoduché řešení, snažit se jezdit autem co možná nejméně a volit raději hromadnou dopravu, car-sharing, jízdu na kole nebo chození pěšky. Posledně zmiňované způsoby jsou navíc dobré i pro vaše zdraví.

Ale co když se bez svého auta neobejdete? I tak lze učinit kroky, které vám pomohou snížit vaši uhlíkovou stopu. Jednou z nich je volba vozu. Až si budete příště pořizovat nové auto, volte raději hybrid nebo elektromobil.

 

Své emise můžete snížit také tím, že budete autu poskytovat pravidelnou údržbu, např. nebudete jezdit na podhuštěných pneumatikách, které zvyšují spotřebu paliva. Tu může zásadním způsobem ovlivnit také styl jízdy: nepřekračování rychlostních limitů, brždění motorem a včasné řazení, to vše může přispět ke snížení spotřeby.

Když budete plánovat výlet nebo dovolenou, můžete rovněž uvažovat o snížení emisí. V posledních desetiletích došlo k obrovskému rozmachu turismu, který je jedním z hlavních příčin změn klimatu, a to v důsledku častých a delších cest, které výrazně zatěžují naši planetu. V současné době je letecká doprava zodpovědná za 12 % celkových uhlíkových emisí. Podle studie Evropského parlamentu to do roku 2050 bude až 22 %. Z individuálního pohledu mají zvláště krátké lety výraznou uhlíkovou stopu, dokonce vyšší než pozemní doprava na stejnou vzdálenost. Takže až budete příště plánovat svou dovolenou, zvažte, zda nezvolit nějakou domovskou destinaci či zemi, do které se můžete dopravit autem, autobusem nebo vlakem.

Spotřebitelské návyky

Zemědělství, potravinářství a přeprava potravin mají zásadní vliv na naše životní prostředí. Je proto důležité, abychom se při nákupu nebo při návštěvě restaurace vždy vědomě snažili, aby naše jídlo mělo co nejmenší dopad na životní prostředí.

Uhlíková stopa jednotlivých druhů potravin se velmi liší, ale obecně lze říci, že je nejlepší dávat přednost lokálním a sezónním potravinám. Výzkumy také ukazují, že vaření jídla doma má také nižší uhlíkovou stopu než návštěva restaurace.

Naší planetě rozhodně prokážeme službu, když se budeme snažit omezit spotřebu masa, jelikož uhlíková stopa živočišných produktů je vždy větší než u rostlinné stravy. A nejjednodušším krokem je snažit se jídlem neplýtvat.

A na co byste měli myslet, když kupujete oblečení, elektroniku, nábytek apod.? V první řadě se sami sebe zeptejte, jestli danou věc opravdu potřebujete. Další otázkou by mělo být, zda si danou věc nemůžete pořídit v dobrém stavu v second-handu nebo bazaru. Módní průmysl je jedním z nejrychleji rostoucích a zároveň nejvíce znečišťujících odvětví. To vedlo také ke vzniku tzv. pomalé módy, která povzbuzuje spotřebitele, aby kupovali eticky vyrobené oblečení nebo oblečení ze second-handu. Zároveň nabádá k redukci šatníku a doporučuje zbavit se přebytečných kousků. K tomuto účelu bylo vyvinuto i několik aplikací, kde můžete nenošené kousky nabídnout jiným zájemcům, např. Vinted nebo Remix.

V domácnosti

Jak můžeme snížit svou uhlíkovou stopu v domácnosti? V České republice zodpovídají domácnosti za produkci 1,5 tuny CO2 na hlavu. Tyto emise můžeme snížit pomocí modernizací, zateplení, výměnou oken a dveří, ale také změnou určitých návyků, které mohou výrazně přispět ke snížení spotřeby energie v naší domácnosti:

  • Nastavte si termostat o jeden či dva stupně níže a oblečte si jednu vrstvu navíc.
  • Nastavte si klimatizaci v létě na o pár stupňů vyšší teplotu.
  • Používejte úsporné žárovky.
  • Sprchujte se kratší dobu.
  • Nenechávejte zbytečně svítit světla.
  • Vytahujte na noc ze zásuvky elektrické spotřebiče.
  • Nechávejte zavřená okna a dveře, když topíte nebo je puštěná klimatizace a jednou až dvakrát denně vzduch osvěžte několikaminutovým vyvětráním.
  • Perte až budete mít dostatek prádla, abyste naplnili buben pračky.
  • Za slunečného počasí sušte prádlo raději na sluníčku než v sušičce.

Digitální uhlíková stopa

Digitální stopa je často opomíjeným faktorem, který stále více přispívá k celkové výši emisí CO2. Nejedná se jen o množství digitálních technologií, kterými v současné době disponujeme a jejichž užívání lze efektivizovat např. nastavením jasu obrazovky, optimalizovaným napájením, uspáváním obrazovky při neaktivitě nebo ekologickou recyklací.

Ale je tu také obrovské množství dat, která zbytečně produkují CO2, ačkoliv se jedná o data nepotřebná. Proto udržujte ve svém digitálním prostoru pořádek. Pečlivě mažte e-maily a nepotřebná data. Minimalizujte používání cloudu. Tak můžete rovněž výrazně přispět ke snížení své digitální uhlíkové stopy.

Obecně mějte při práci v online prostoru a s daty na paměti, že méně znamená více, že malé soubory jsou lepší než velká data nebo že sledování v offline režimu je lepší než online.

Abychom snížili svou uhlíkovou stopu a svůj vliv na životní prostředí, je třeba se chovat zodpovědně a osvojit si jednoduché a efektivní návyky, díky kterým budeme schopni množství emisí CO2 snížit.

 

Pokud vás zajímá, jaká je vaše uhlíková stopa, můžete si ji spočítat prostřednictvím kalkulačky osobní uhlíkové stopy.

Přečtěte si:

Proč je udržitelnost dobrá nejen pro planetu, ale také pro vás

Jak automobily přispívají ke změně klimatu

Udržitelné cestování: Jak chránit naši planetu při cestách do zahraničí?

Podcast Stačí málo: „Rajčata nejsou muzejní exponát. Přestaňte zbytečně plýtvat jídlem i penězi.“

Vyberte kategorii