Existuje celá řada báječných ač neuvěřitelných nových technologií. Pro mnohé z nás však může být složité se v této široké nabídce zorientovat a zvolit ty, které by nám mohly být prospěšné. Pojďme se tedy podívat alespoň na některé z takových úžasných domácích spotřebičů, které snadno a rychle zapojíte a můžete je okamžitě začít používat.
Představte si, že byste mohli regulovat teplotu u vás doma odkudkoliv, kdykoliv vás napadne, a to v každé místnosti zvlášť a dokonce i pro konkrétní denní dobu. Takový komfort vám poskytnou chytré termostaty jako třeba Danfoss nebo Netatmo. Umožňují totiž kontrolovat a upravovat teplotu ve vaší domácnosti prostřednictvím chytrého telefonu. Díky měřiči spotřeby můžete mít navíc neustálý přehled o spotřebě energií a můžete tak i výrazně ušetřit.
Co se týče chytrého osvětlení, nejde jen o výběr svítidel, teď už si můžete pořídit také chytré žárovky, které jsou kompatibilní se systémy typu Alexa od Amazonu či HomeKit od Applu a můžete je ovládat pomocí mobilního telefonu. Kromě regulace intenzity a barevnosti světla je možné simulovat rozsvěcení a zhasínání v jednotlivých místnostech a odradit tak zloděje, když budete na dovolené. Zároveň se už nebudete muset trápit tím, že jste při odchodu zapomněli doma zhasnout.
Proč bychom se měli trápit s úklidem? Řekněme si upřímně, že většina z nás uklízení zrovna nemiluje, tak proč neinvestovat do robotického pomocníka, který nám usnadní život? Jednoduše ho nabijete, necháte ho brouzdat po domě či bytě a máte uklizeno. Podlahy jsou čisté i v hůře dostupných místech a koutech a vy šetříte čas.
Chytré reproduktory typu Amazon Echo vám umožní poslouchat vaši oblíbenou hudbu, kdykoliv si zamanete. Jakmile propojíte reproduktor Echo se systémem Alexa na cloudu Amazon, stačí vyslovit své přání a nechat si zahrát svou oblíbenou skladbu, klidně v každé místnosti jinou. Inteligentní systémy se zatím bohužel nenaučily česky, a tak je komunikace s nimi zatím omezená na ovládání připojených zařízení. V anglicky mluvícím prostředí dokáží zodpovědět i jaké bude počasí nebo vám objednají pizzu.
Tradiční zámky lze snadno otevřít a nejsou tudíž příliš bezpečné, proto jsou stále častěji nahrazovány těmi elektrickými. Na trhu je pestrá nabídka různých druhů chytrých zámků, a to včetně zámků biometrických, které lze aktivovat pomocí otisku prstů, či zámků digitálních. Jsou tu rovněž chytré zvonky s kamerou, díky kterým máte přehled, kdo stojí u vašich dveří, i když nejste doma a umožní vám s dotyčným přímo komunikovat.
Existuje mnoho dalších technologií, které usnadňují každodenní život v domácnosti, počínaje chytrými postelemi až po inteligentní žaluzie, které můžete ovládat pomocí svého telefonu, nebo ledničky, která vám nahlásí svůj obsah. Každý si najde to své. Ať už chcete ušetřit čas, náklady za energie, nebo máte zájem o domácího pomocníka.
Představte si dům, ve kterém je vše propojeno. Lednice si sama doplňuje zásoby, televize vám prozradí, kdo zvoní u dveří a ambientní osvětlení vám pomůže udržet se v bdělém stavu, když se v noci snažíte dohnat termín.
Nenechte se mýlit, nejde o science fiction. Pravdou je, že mnohé z těchto futuristických technologií již existují. Jako chytrý dům se označuje takový dům, jehož technologické vybavení lze ovládat dálkově. Takovýchto chytrých domů bylo dle internetového magazínu analyticsinsights.net do roku 2021 celosvětově postaveno 175 miliónu a dle informací z portálu mordorintelligence.com lze předpokládat růst v tomto segmentu v následujících pěti letech o minimálně 25 %. Chytré domy jsou navíc zajímavým obchodním odvětvím, které do roku 2021 generovalo celosvětově obrat ve výši 190 miliónu dolarů.
Jednou z oblastí na poli technologií pro chytré domy s největším potenciálem, je bezpečnost a identifikace rizik. Integrované domovní zvonky a chytré zámky jsou jen některými z příkladů. Již 72 % uživatelů v této souvislosti uvádí, že díky bezpečnostnímu systému se ve svém domě cítí bezpečněji a ušetří na nákladech na pojištění. Mezi takové technologie patří video zvonky, bezklíčové zámky a další integrované bezpečnostní systémy, jako třeba čidla pohybu a pod.
Jaké chytré technologie pro venkovní užití se chystají do budoucna?
Jaké chytré technologie pro vaši kuchyň se chystají do budoucna?
Jaké chytré technologie do obývacího pokoje lze očekávat v budoucnu?
Jaké chytré technologie do ložnice lze očekávat v budoucnu?