Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Přináší cloud bezpečí, nebo riziko?

Jestli ještě cloud nepoužíváte, nejspíš o tom uvažujete. Nebo byste se rádi dozvěděli, o co vlastně jde. A vzhledem k tomu, že v poslední době se dostalo do titulků několik prolomení bezpečnosti cloudu, možná máte pochybnosti, zda je bezpečné ukládání dat do cloudu vůbec možné.

V tomto článku přinášíme všechno, co potřebujete vědět o bezpečnosti a soukromí cloudu – a naše doporučení, zda byste mu měli věřit.

Co je cloud?

Služba cloudového ukládání dat vám umožní ukládat soubory na server a přistupovat k nim přes internet z jakéhokoli zařízení. Takže i v případě ztráty, ukradení, nebo poškození vašeho zařízení budou vaše data živá a zdravá u poskytovatele cloudových služeb. Tak je to alespoň myšleno.

Proč z něj lidé mají obavy?

Stručně řečeno, protože cloud nemají pod kontrolou. Při používání některé z těchto služeb předáváte své soubory firmě, ke které máte důvěru, že se o ně postará. Čas od času se stane, že dojde k prolomení bezpečnosti nějakého cloudu.

Ale samozřejmě ani ostatní metody ukládání souborů nejsou bez rizika. Otázka tedy nezní, zda existuje 100% bezpečné cloudové úložiště, ale zda je cloud větší riziko, než ukládání na váš pevný disk.

Jaká jsou tedy rizika?

Hlavní obavou většiny lidí je hackerský útok. A tato obava není zcela planá. Nejobvyklejším způsobem je hackerský útok na jednotlivce, kdy se útočníci nějak zmocní jeho hesla a použijí ho k přístupu k jeho souborům (možná jste zaslechli, jak se takové neštěstí přihodilo nějaké celebritě). Nicméně hacknutí cloudu samotného je mnohem obtížnější, a tudíž i mnohem vzácnější.

Závažnější obavou může být soukromí při používání cloudu. Přístup k datům tam uloženým si může vyžádat státní správa nebo policie a často je jim vyhověno. Někteří poskytovatelé cloudových služeb využívají data, která drží, při tvorbě svých dalších služeb, jako je indexování a vyhledávání. Sice nejde o bezpečnostní hrozbu, ale pokud si ceníte soukromí, stojí to za úvahu.

Jaké jsou výhody?

  • Datová centra, v nichž běží servery s vašimi soubory, jsou extrémně zabezpečené prostory. Přímý přístup do nich má jen hrstka zaměstnanců a non-stop je hlídá ostraha.
  • Vaše soubory budou silně šifrované, takže pro hackery bude mnohem těžší zaútočit na cloud než na váš pevný disk.
  • Většinou je to levnější než koupit si svá vlastní fyzická zálohovací zařízení.
  • Snadno se používají: zálohování je automatické a soubory jsou vždy na dosah hesla.
  • Své soubory můžete získat i zálohovat kdekoli, kde se připojíte k internetu.

Můžu něco udělat pro zvýšení bezpečnosti svého cloudu?

Cloudová úložiště jsou sama o sobě velice bezpečná, ale je několik věcí, které pro další zvýšení jejich bezpečnosti udělat můžete:

  • Používejte službu, která nabízí dvojúrovňové ověřování, při němž je k ověření vaší identity kromě hesla potřeba ještě nějaká další metoda (například kód z SMS nebo použití konkrétního zařízení).
  • Používejte silné heslo
  • Používejte cloud jen jako zálohu, ne jako jediné úložiště všech svých souborů.
  • Jestli kladete důraz na ochranu soukromí, zálohujte si citlivá data zvlášť na pevný disk, který nebude připojený k vašemu počítači.
  • Používejte službu VPN, která vám umožní šifrovat vaše data při průchodu internetem (zvlášť, když jste na veřejné WiFi).
  • Používejte šifrovací software a citlivým souborům přidejte šifrováním další vrstvu ochrany, než si je do cloudu  zálohujete.

Naše doporučení

Celkově je ukládání do cloudu podstatně bezpečnější než ukládání na váš pevný disk. A jestli máte obavy i přesto, je spousta kroků, které můžete podniknout, abyste bezpečnost ukládání do cloudu ještě zvýšili.

Nicméně každá vrstva bezpečnosti navíc vám používání cloudového úložiště zkomplikuje a nasadit všechny z nich je pro většinu lidí nejspíš přehnané. Takže si dobře rozmyslete, jestli zvýšení bezpečnosti na úkor pohodlí skutečně potřebujete.

 

14.02.2024
1 minuta

Chraňte se chytrou domácností proti zlodějům

Zkuste si pomoci s chytrou domácností a čidly. Tyto technologie vás na mobilu upozorní na události, které mohou znamenat zloděje. 

Čidla otevření dveří či oken řeknou, kdy došlo k otevření něčeho, co otevřeno být nemá. Vedle hlídání zlodějů mohou třeba zkontrolovat, zda jste nezapomněli zavřít okno. 

Pohybová čidla odhalí pohyb nezvaného návštěvníka. Tedy za předpokladu, že nemáte doma domácí zvíře, které bude vyvolávat falešné poplachy.

Vnitřní i venkovní IP kamery nejenom umožní podívat se, co se děje, ale zpravidla umí i detekovat pohyb, upozornit na událost a vše nahrávat pro předání policii.

Detektory vibrací mohou odhalit rozbití okna, ale také třeba otřesy cenných věcí, které máte doma. 

Venkovní chytrý zvonek vybavený kamerou se také hodí. Uvidíte, co se děje u vchodových dveří, kdo zvoní a můžete s ním i komunikovat.

Autor: Daniel Dočekal
Vyberte kategorii