V další části našeho průvodce profesní kariérou se podíváme, co obnáší začít s vlastním podnikáním – ať už máte v úmyslu pracovat na volné noze jako tzv. osoba samostatně výdělečně činná, nebo chcete založit firmu a zaměstnávat tým lidí.
Přechod ze zaměstnání na volnou nohu může přinést řadu výhod – nejčastěji se uvádí flexibilita, nezávislost a větší svoboda při nakládání s časem a objemem práce. To je vidět i na rostoucím grafu Počet OSVČ v ČR, kde se počet osob každoročně zvyšuje. Ke konci roku 2024 byl celkový počet OSVČ již přes 1 100 000, z toho více než 680 000 osob má již samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní. Opustit jistotu zaměstnání však na druhou stranu znamená, že se musíte vypořádat s problémy, které jste dosud řešit nemuseli – najednou nemáte zaručený příjem, zaniká vám nárok na placenou dovolenou a nebudete-li si platit dobrovolné nemocenské pojištění, můžete zapomenout i na finanční dávky v době nemoci.
Jak to při změnách v profesním životě bývá, stát se OSVČ znamená zvykat si na nové skutečnosti, na které byste měli být pokud možno připraveni. Takže i když se těšíte na výhody, jako je lepší vyváženost pracovního a osobního života, je stejně důležité přemýšlet, jak co nejlépe využít příležitost, a zároveň ochránit své finanční i fyzické zdraví.
Najděte si kouče, který vás provede prvním rokem podnikání, a vyhněte se tak začátečnickým chybám, jež by vás mohly stát hodně peněz.
Penzijní plán – Při přechodu na volnou nohu si můžete dál platit penzijní připojištění, pokud patřilo k vašim zaměstnaneckým benefitům, nebo si můžete založit nové. Na základě doplňkového penzijního spoření tak budete mít nárok na státní příspěvek. Na internetu najdete kalkulačky, které vám pomohou spočítat, kolik byste si měli měsíčně spořit, abyste si i po odchodu do důchodu udrželi životní styl, na který jste zvyklí.
Pojištění příjmů a pojištění pracovní neschopnosti – Vaše schopnost vydělávat peníze závisí na vaší schopnosti pracovat, a tak pracovní volno z důvodu nemoci nebo úrazu může negativně ovlivnit vaše příjmy. Vhodné pojištění vás ochrání před možnou ztrátou výdělku a zajistí, abyste byli schopni platit nečekané výdaje v souvislosti s léčením. Vyberte si takové pojištění, které odpovídá vašemu zdravotnímu stavu, nárokům na životní standard i rozpočtu.
Pojištění profesní odpovědnosti, provozní odpovědnosti a odpovědnosti za škodu – Ať se vydáváte na volnou nohu, pracujete na různých projektech nebo zakládáte vlastní firmu, měli byste být bez starostí ohledně úhrady právních a kompenzačních poplatků. Pojištění profesní odpovědnosti je pojištění proti škodám, které můžete způsobit výkonem své odborné profese. Je vhodné zejména pro profese, které se zabývají duševní činností vyžadující vyšší vzdělání. Je povinné např. při výkonu činnosti lékaře, advokáta, notáře či daňového poradce, ale hodí se i při výkonu nejrůznější poradenské činnosti apod. Pojištění provozní odpovědnosti je určeno pro podnikatele, kteří ze zákona odpovídají za škody způsobené provozní činností. Jako zaměstnavatel také musíte platit zákonné pojištění odpovědnosti, ze kterého bude uhrazena vašemu zaměstnanci škoda na zdraví a škoda vzniklá v souvislosti s pracovním úrazem a nemocí z povolání.
Úspory a investice – Ať si vytváříte finanční polštář, který vás ochrání, pokud příjmy nesplňují vaše očekávání, nebo si odkládáte peníze stranou, abyste měli na úhradu závazků na konci fiskálního roku, placení na spořicí účet nebo do investičního fondu vám může získat finanční zabezpečení v prvních etapách vzrušujícího přechodu na volnou nohu.
Pokud poptávka po vašem zboží nebo službách podléhá sezónním výkyvům, hledejte příležitosti, jak kompenzovat výpadek příjmů mimo sezónu. Najděte si dobrou účetní/účetního, kteří se postarají, aby vaše dokumenty a komunikace se státními institucemi byly v pořádku.
Chystáte se naplnit podnikatelské ambice založením vlastní firmy? Chcete změnit příležitostný přivýdělek na podnikání na plný úvazek? Co byste měli vědět o ochraně svého podniku a zaměstnanců z hlediska pojištění?
Zdravotní pojištění a benefity – Co se týče samotných benefitů, při hledání zaměstnání si uchazeči vybírají práci i na základě těchto faktorů. A často jsou také klíčovými. Práce z domova, hybridní práce, flexibilní pracovní doba, dovolená navíc, příspěvky a podobně. To vše a ještě více jsou lákadly pro uchazeče. Proto je důležité, aby se malé firmy snažily nabídnout co nejlepší balíček výhod. Zdravotní pojištění musíte za své zaměstnance odvádět povinně, ale příspěvky na preventivní a nadstandardní péči nad rámec povinného zdravotního pojištění mohou být dobrý způsob, jak si přitáhnout a udržet talentované pracovníky.
Pojištění odpovědnosti zaměstnavatele – Jako zaměstnavatel odpovídáte za dobré pracovní podmínky zaměstnanců a jste ze zákona povinni platit pojištění, ze kterého bude uhrazena vašemu zaměstnanci škoda na zdraví a škoda vzniklá v souvislosti s pracovním úrazem a nemocí z povolání. Projděte si nabídky různých institucí a vyberte si pojištění, které nejlépe odpovídá vaší situaci.
Další pojištění – Na trhu existuje spousta produktů, které vám pomohou ochránit vaše podnikání. Můžete si pojistit výrobní zařízení, vybavení jako jsou počítače a mobilní telefony, nebo automobily a zboží při přepravě. Pamatujte, že máte odpovědnost nechat prostory firmy zkontrolovat z hlediska požární ochrany, a musíte zajistit, aby vaše firma splňovala všechna platná nařízení týkající se bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
Příspěvky na penzijní spoření – Jako zaměstnavatel máte povinnost odvádět za své zaměstnance sociální pojištění. Když přijímáte nového pracovníka, jste povinni mu sdělit, jaké budou jeho odvody správě sociálního zabezpečení a kolik za něj bude odvádět vaše firma. V rámci balíčku zaměstnaneckých benefitů můžete svým zaměstnancům přispívat na penzijní spoření, které je výhodné pro obě strany. Pokud si totiž zaměstnanec odkládá alespoň 300 korun měsíčně, má nárok na příspěvek od státu. Zaměstnavatel z příspěvků do výše 50 tisíc korun ročně neodvádí sociální a zdravotní pojištění, je pro něj tedy výhodnější odměnit zaměstnance příspěvkem na penzijní spoření místo obyčejného zvednutí platu, které by automaticky navýšilo povinné odvody.
Svým zaměstnancům můžete nabídnout i jiné zajímavé benefity, které tolik nezatíží váš rozpočet – společné pondělní snídaně, příležitost pracovat z domova, možnost hlídání dětí na pracovišti nebo odpočinkové zóny.
Chytří a inteligentní lidé potřebují dobrého lídra, který rozpozná jejich potenciál a umožní jim ho rozvinout. Nemáte-li vůdčí schopnosti, zkuste si najít kouče nebo kurz, který vám pomůže odbourat nedostatky, aby pod vaším vedením mohla vaše firma prosperovat a rozvíjet se.
Přečtěte si další články ze seriálu:
Jak se při budování kariéry finančně zabezpečit
Jak si naplánovat odchod do důchodu
Budujete si kariéru a máte pocit, že na důchod nebo jiné finanční zabezpečení do budoucna je ještě čas? To jste na omylu. Jak se správně finančně připravit na budoucnost už dnes, zajistit si bezstarostné stáří a být krytý i v případě nečekaných změn v životě? Objevte praktické tipy, jak zvládnout finanční výzvy a postavit pevné základy pro svoji budoucnost.
Každý člověk se snaží během života o budování své kariéry. A právě to je jednou z nejdůležitějších etap života. Soustředit se na své profesionální úspěchy, nové výzvy a lepší platové podmínky. Pokud je vše bez problémů a budování kariéry „šlape“ v plném proudu tak jak má, vše je v pořádku. Ale v této době už není nic jistého. Vedle budování kariéry však často zapomínáme na dlouhodobé plánování, kde spadá například zabezpečení na důchod či ochrana před výpadkem příjmů.
V tomto článku naleznete užitečné rady, jak myslet na budoucnost už během kariérního růstu, jak se připravit na změnu povolání a co udělat pro to, abyste byli finančně chráněni, ať vás v životě čeká cokoliv.
Začínáte rozvíjet svou kariéru, a proto vám myšlenka na penzi může připadat absurdní. Nenechte se mýlit. Populace v České republice, a stejně tak v celé Evropě, stárne a státní výdaje na důchody se neustále zvyšují. Chcete-li mít jistotu, že budete na stáří zajištěni, je důležité převzít za svou budoucnost také osobní odpovědnost a zvolit vhodnou formu spoření. Čím dříve se spořením začnete, tím více peněz si do důchodu odnesete.
Výhodným produktem je doplňkové penzijní spoření. Jedná se o nejvýhodnější penzijní spoření se státní podporou, na které vám může přispívat i zaměstnavatel, a dokonce vám přinese i určité daňové výhody. Jedná se o spořící produkt, díky kterému můžete efektivně zhodnocovat své peníze. Můžete si zvolit investiční strategii fondu dle míry rizika a výše výnosu. Platí, že čím větší riziko, tím větší výnos. Příspěvky na penzijní pojištění jsou pro zaměstnavatele rovněž výhodné, jelikož příspěvek do výše 50 000 Kč ročně nemusí danit. Stát částečně nahradí zrušení příspěvků na důchodové pojištění daňovou úlevou na důchodové spoření. Od července 2024 si budou moci důchodci odečíst všechny příspěvky na penzijní spoření od základu daně. Maximální roční daňová úspora činí 7 200 Kč.
Vhodnou alternativou je také investiční životní pojištění. Tento druh pojištění však není vhodný pro všechny, jelikož se jedná o drahý produkt. Je dobrým řešením pro osoby, které mají hypotéku, rodinu nebo jiné závazky a nemají dostatečnou rezervu na krytí výpadku příjmů v případě dlouhodobé nemoci, invalidity či úmrtí. I na tento typ pojištění mohou zaměstnavatelé přispívat až 50 tisíc Kč ročně, aniž by museli tuto částku danit. Proto patří mezi zaměstnavateli k oblíbeným zaměstnaneckým benefitům. Zde je však třeba jistá obezřetnost. Plnění smlouvy nejde jednoduše vypovědět a investiční částku budete muset platit i v případě změny zaměstnavatele, a to i tehdy, když vám konkrétní produkt nabídne sám zaměstnavatel. Přečtěte si však, jaká rizika vám hrozí v případě předčasného ukončení životního pojištění.
Kariérní postup zpravidla přináší lepší platové podmínky, proto je vhodné zvážit, zda částku, kterou spoříte na důchod, nenavýšit. Zároveň se porozhlédněte po spořících a investičních produktech. Pomohou zhodnotit vaše finance a zajistí vám dostatečnou rezervu také v krátkodobém horizontu.
A co když se rozhodnete změnit profesi? Ještě v roce 1999 byli Češi v tomto ohledu velmi konzervativní, ale aktuálně je to tak, že více než tři čtvrtiny pracujících čechů změnily během života obor a vůbec se nevyhýbají ani změnám. Pro změnu profese je však nutné rozšířit si kvalifikaci, což vyžaduje dodatečné studium či praktický výcvik, tedy čas i peníze. Na přípravu nové kariéry se můžete připravovat při stávajícím zaměstnání nebo dáte výpověď a budete se změně kvalifikace věnovat naplno, což může vést k poklesu nebo dočasné ztrátě příjmů. Studium či rekvalifikační kurzy navíc bývají drahé a jistě nechcete vyčerpat veškeré finanční rezervy. Jak tuto situaci řešit?
Jednou možností jsou rekvalifikační kurzy. Po ukončení pracovního poměru se zapíšete na Úřad práce, který vám zajistí výplatu podpory ve výši 60 % z čistého měsíčního platu z minulého zaměstnání. Navíc v případě, že Úřad práce uchazeče o rekvalifikaci pro danou rekvalifikaci doporučí a uzavře s uchazečem písemnou dohodu, může uchazeči náklady na kurz uhradit.
V případě, že ke změně profese potřebujete dosáhnout dalšího vzdělání, náklady na studium vám pomůže pokrýt studentská půjčka. Pokud o zvýšení kvalifikace či změnu pracovního zařazení usilujete u svého stávajícího zaměstnavatele, je pravděpodobné, že náklady spojené s vaším dalším vzděláním uhradí nebo na něj alespoň přispěje.
Změna kariéry je náročným procesem. Proto je důležité si vše důkladně promyslet, vytvořit si detailní finanční plán, který zajistí, že budete schopni dostát všem svým závazkům a zároveň budete mít rezervu k pokrytí nečekaných výdajů.
Výpadek příjmů může být pro každého závažným problémem. Proto pokud nemáte uzavřené životní pojištění, v rámci kterého se můžete připojistit, doporučujeme si samostatně zřídit pojištění pracovní neschopnosti, které může závažný pokles či ztrátu příjmů v důsledku dlouhodobé nemoci kompenzovat.
Při budování své kariéry vždy myslete na budoucnost. Zajistěte se na stáří, vytvořte si finanční rezervy využitelné v krátkodobém horizontu, pojistěte se proti výpadkům příjmů v důsledku dlouhodobé nemoci. Dopřejte si finanční jistoty, ať už vás v budoucnu čeká cokoliv.
Přečtěte si další články ze seriálu: