Udržet si fyzickou a duševní kondici během mrazivých a tmavých zimních dní je velice důležité. Nízké teploty se pro cvičení venku ne vždy hodí. Proto jsme pro vás připravili několik zábavných aktivit pro každé počasí!
Přinutit se v zimním období cvičit může být obtížné. Naštěstí existuje spousta aplikací, které vám umožní cvičit kdykoli a kdekoli si vzpomenete. S aplikací BoxxMethod můžete boxovat ve vašem obýváku pomocí videí s tréninkem, který si uzpůsobíte podle sebe.
Mějte svou kondici neustále pod kontrolou a investujte do chytrých hodinek nebo do fitness trackeru. Tyto nástroje se výborně hodí k udržení vaší motivace – zaznamenávají totiž vše od počtu ujitých kroků a srdečního tepu až po přijaté a spálené kalorie. Noste tyto doplňky při všech svých aktivitách. Díky tomu rychle získáte přehled, která cvičení vám nejvíce vyhovují. Podívejte se například na stránky značek Garmin a Fitbit. V těchto nástrojích se můžete i propojit s vašimi přáteli a rodinou – získáte tak další motivaci, abyste se během dne pořádně hýbali.
Fitness centra neustále přicházejí s novými lekcemi, od podvodního spinningu a antigravity jógy k takzvanému Clubbercise, kde si budete hrát se světelnými tyčemi a poslouchat u toho klubové hity. V současnosti vzniká spousta různých obměn jógy, pilates, cvičení s vlastní hmotností a vysoce intenzivních tréninků. Je jenom na vás, abyste si zjistili, co je v nabídce ve vašem okolí, a některé z těchto aktivit vyzkoušeli.
Jestliže neodoláte kouzlu volné přírody, navlékněte se do několika vrstev a choďte na dlouhé procházky a výlety. Krásně při tom nasajete svěží a jiskřivý zimní vzduch. Neklesat na duchu vám pomůže i krátká procházka během polední pauzy.
Fyzická aktivita k vaší kondici přispívá v mnoha ohledech: budete lépe spát a posílíte svou imunitu, ale také budete mít více energie a zvýšíte své sebevědomí. Zažeňte zimní chmury a udržujte se svěží pomocí těchto tipů, abyste mohli cvičit bez ohledu na to, jak je venku!
Je důležité, zejména pokud je vám 65 let a více, pravidelně sledovat své kognitivní funkce. Víte, že můžete absolvovat test kognitivních funkcí přímo u svého praktického lékaře?
Kognitivní funkce jsou schopnosti mozku, které nám umožňují vnímat, myslet, pamatovat si a učit se. Zahrnují:
Test, známý také jako Mini Mental State Examination (MMSE), je jednoduchý způsob, jak zhodnotit základní kognitivní schopnosti. Skládá se z 30 otázek a úkolů, které zkoumají různé oblasti mozkových funkcí. Vyzkoušet si ho můžete i na tomto odkazu.
Mezi úkoly patří:
Celkově lze získat až 30 bodů. Výsledek pomůže lékaři rozhodnout, zda máte příznaky kognitivních poruch nebo zda je váš stav v normě. Pod 24 bodů jde o lehkou demenci, dosažení 17 bodů a méně indikuje středně těžkou demenci.
Je důležité zdůraznit, že test nemusí být vždy jednoznačný. Například deprese, užívání některých léků nebo jiné zdravotní problémy mohou způsobit podobné symptomy jako demence. Proto by měl každý, kdo dosáhne nižšího skóre, podstoupit další podrobná vyšetření, aby byly vyloučeny jiné příčiny.
Prvním krokem je navštívit svého praktického lékaře, který vám test provede během pravidelné preventivní prohlídky. Pokud vám vyjde výsledek testu pozitivní, lékař vás odešle ke specialistovi, jako je neurolog, psycholog nebo psychiatr, kteří provedou podrobnější vyšetření. V některých případech může být doporučena i zobrazovací metoda, jako je CT nebo magnetická rezonance, která pomůže lépe diagnostikovat případné postižení mozku.
Pokud se z nějakého důvodu necítíte komfortně s návštěvou lékaře, existuje možnost využít preventivní programy v lékárnách, například v sítích jako Benu nebo Pharmacentrum. Tyto lékárny poskytují základní vyšetření, která mohou pomoci odhalit počáteční příznaky kognitivních poruch. Pokud jste u OZP zdravotní pojišťovny, máte možnost se nechat vyšetřit v síti kontaktních center České alzheimerovské společnosti po celé ČR.
Včasná diagnostika kognitivních poruch je zásadní, protože nemoc nejlépe reaguje na léčbu v jejích raných stádiích. Alzheimerova choroba a další formy demence jsou progresivní nemoci, které se s časem zhoršují. Pokud se však podaří nemoc odhalit včas, je možné zpomalit její průběh a zlepšit kvalitu života pacienta.
Je důležité test podstupovat i tehdy, když se necítíte nemocní nebo si nejste vědomi žádných problémů. Bohužel mnoho pacientů si své problémy neuvědomuje, což znamená, že jejich nemoc může být odhalena až v pozdějších stádiích. Čím dříve je nemoc diagnostikována, tím větší jsou šance na úspěšnou léčbu.
Naší misí v Generali penzijní společnosti je pomoci klientům prožít poslední třetinu života co nejkvalitněji. Důležité je pro nás i to, aby senioři měli možnost prožít své stáří důstojně a aktivně. Proto jsme se rozhodli zaměřit se na osvětu a zviditelnění tématu Alzheimerovy nemoci.
Přečtěte si:
Na vývoji léků pro Alzheimerovu chorobu se podílí i Češi
Jak pečovat o blízké s Alzheimerovou chorobou
Za 25 let se zdvojnásobí počet Čechů trpících Alzheimerovou nemocí