Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Bezpečná domácnost není žádná věda. Co můžeme k její obraně podniknout?

Vykradené byty či domy nejsou žádnou novinkou, zvláště pak v letních měsících, kdy lidé velmi často a rádi jezdí na dovolenou. Ročně je přitom těchto případů na tisíce. Právě v těchto chvílích se vyplatí uvažovat o tom, jakým způsobem můžeme dům zabezpečit, aby k podobným incidentům nedocházelo.

Uzavřete všechna okna a ukryjte cennosti

Otevřené okno se může velmi lehce stát vstupenkou k vám domů, zvláště pak u rodinných domů. Vloupání oknem však není výjimkou ani u panelových domů, zloději jsou „lidé mazaní“.

Málokdo má doma trezor na cennosti, pokud ale máte, rozhodně jej využijte! Pokud jej však nevlastníte, uschovejte svůj majetek alespoň tak, aby nebyl, pokud možno, na očích.

Vsaďte na bezpečnostní dveře

Už pohled na masivní bezpečnostní dveře většinu zlodějů spolehlivě odradí. Ne vždy se jedná o levnou investici, nicméně můžete nám věřit, že se vám vždy vrátí!

Tyto dveře mají několik bezpečnostních tříd, vybírejte proto takové, které pasují pro vaše konkrétní potřeby.

Nedávejte o svém odjezdu vědět

Je nám jasné, že se svou dovolenou rádi pochlubíte, nic by se však nemělo přehánět.

V ideálním případě je výhodné, pokud se domluvíte s vašimi sousedy na vybírání schránky a necháte si nezatažené žaluzie. Vše tak bude budit dojem, že je v domě neustále někdo přítomen. Mimo vybírání schránky je také žádoucí, aby dům někdo čas od času zkontroloval (např. někdo z rodiny či blízkých, kterým důvěřujete).

Zkuste detektory pohybu

Detektory/čidla mohou fungovat pro různé situace – otevření dveří/oken, jejich rozbití apod.

Nákupem vhodného pomocníka tak rozhodně chybu neuděláte. Mnohé z nich svému uživateli okamžitě posílají zprávy o tom, že se doma něco děje, díky kamerám naopak můžete získat fotografie daného místa a informovat patřičné subjekty.

Pojistěte se

Pojištění domácnosti/majetku by mělo být, logicky, tím vůbec prvním krokem. Cena pojištění přitom závisí především na dané lokalitě – jak se u vás krade.

V Generali Česká pojištovna pro tyto případy nabízíme pojištění vybavení vaší domácnosti. To je využíváno nejen proti zlodějům, ale i přírodním živlům. Jeden produkt vás tak ochrání před většinou problémů, které mohou nastat kdykoli, kdy to zrovna nečekáte.

 

24.09.2024

Co dělat, když dům stojí v záplavovém území

Záplavy mohou způsobit značné škody, a proto je nezbytné, abyste si před koupí nemovitosti ověřili, jestli váš vyhlédnutý dům stojí v rizikové oblasti. Jak zjistit, zda je nemovitost v záplavové zóně? A je možné nemovitost v takové oblasti pojistit?

Záplavové území

Záplavová zóna je území, u kterého je pravděpodobné, že bude ohroženo povodní. V České republice jsou tyto zóny rozděleny do několika kategorií podle stupně rizika, od nízkého po velmi vysoké. Znalost toho, zda se váš dům nachází v záplavové zóně, je důležitá nejen z hlediska pojištění, ale i z pohledu sjednání úvěru nebo budoucí hodnoty nemovitosti.

Zajímejte se o to, jaká byla situace v minulosti přímo v domě nebo okolí. Některé domy v záplavových zónách mají dlouhou historii problémů s vodou, což může být zásadní informací pro vaše rozhodování.

Generali Česká pojišťovna

Kde zjistit informace

Existují různé nástroje, které pomohou zjistit, zda se nemovitost nachází v záplavové zóně. Nejjednodušším způsobem je využít online mapy záplavových zón, které spravuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Na jeho webových stránkách můžete zadat konkrétní adresu a získat informaci, zda daný dům leží v záplavové zóně a jaké riziko mu hrozí.

Dalším zdrojem informací je Povodňový plán České republiky od ministerstva životního prostředí. Jejich stránky jsou rozcestníkem pro obecné informace, ale také konkrétní mapy a další užitečné odkazy.

Konkrétní mapu s legendou záplavových území najdete i na webu pojmenovaném přímo Voda anebo také na této podstránce. Navíc se můžete obrátit přímo na obecní úřad nebo stavební úřad, který má přehled o všech záplavových zónách v dané oblasti. Dotazy ohledně záplavových území je možné zasílat na e-mail kanceláří jednotlivých povodí.

 

Záplavové zóny jsou v ČR rozděleny do čtyř kategorií podle míry rizika:

Zóna 1: Minimální riziko záplav. Tyto oblasti jsou nejméně ohrožené a záplavy zde nejsou obvyklé, průměrně jednou za 500 let.

Zóna 2: Nízké riziko záplav. Záplavy zde mohou nastat jednou za 100 let.

Zóna 3: Střední riziko záplav. Záplavy v těchto oblastech hrozí zhruba jednou za 20 let.

Zóna 4: Vysoké riziko záplav. V těchto oblastech mohou být záplavy časté, jednou za méně než 5 let.

Pojištění domu

V záplavových zónách je pojištění majetku často dražší a některé pojišťovny mohou dokonce odmítnout dům pojistit. Ujistěte se tedy, že získáte pojištění, které pokryje případné škody způsobené záplavami.

Generali České ihned při sjednávání pojištění zjistíte, ve které záplavové zóně se vaše nemovitost nachází. Pokud dům stojí v první až třetí zóně, je pojištění sjednatelé. Od toho, jak moc je dům ohrožen záplavou, se odvíjí i cena pojištění. Pokud je dům extrémně ohrožen záplavami, je požadavek na sjednání řešený v Generali České individuálně a vždy je hledáno takové řešení, které bude klientům vyhovat.

Na co ještě nezapomenout

Zeptejte se sousedů, realitního makléře nebo místního úřadu, jak často jsou v dané oblasti záplavy. Zvažte alternativy. Pokud je riziko příliš vysoké, rozmýšlejte nad koupí domu v oblasti s nižším rizikem záplav. Správné informace o záplavových rizicích vám nejen ušetří starosti, ale také vám pomohou lépe ochránit svůj majetek a zajistit si bezpečný domov.

Přečtěte si:

9 rad, jak postupovat při opravě zatopeného domu

5 tipů: Jak jednoduše nahlásit pojistnou událost

9 praktických tipů, co dělat, když přijde povodeň

Nebo si poslechněte podcast: „Lidé jsou opatrnější, dřív jsme vyjížděli na Štědrý den ke třem požárům.“

Vyberte kategorii