Vykradené byty či domy nejsou žádnou novinkou, zvláště pak v letních měsících, kdy lidé velmi často a rádi jezdí na dovolenou. Ročně je přitom těchto případů na tisíce. Právě v těchto chvílích se vyplatí uvažovat o tom, jakým způsobem můžeme dům zabezpečit, aby k podobným incidentům nedocházelo.
Uzavřete všechna okna a ukryjte cennosti
Otevřené okno se může velmi lehce stát vstupenkou k vám domů, zvláště pak u rodinných domů. Vloupání oknem však není výjimkou ani u panelových domů, zloději jsou „lidé mazaní“.
Málokdo má doma trezor na cennosti, pokud ale máte, rozhodně jej využijte! Pokud jej však nevlastníte, uschovejte svůj majetek alespoň tak, aby nebyl, pokud možno, na očích.
Vsaďte na bezpečnostní dveře
Už pohled na masivní bezpečnostní dveře většinu zlodějů spolehlivě odradí. Ne vždy se jedná o levnou investici, nicméně můžete nám věřit, že se vám vždy vrátí!
Tyto dveře mají několik bezpečnostních tříd, vybírejte proto takové, které pasují pro vaše konkrétní potřeby.
Nedávejte o svém odjezdu vědět
Je nám jasné, že se svou dovolenou rádi pochlubíte, nic by se však nemělo přehánět.
V ideálním případě je výhodné, pokud se domluvíte s vašimi sousedy na vybírání schránky a necháte si nezatažené žaluzie. Vše tak bude budit dojem, že je v domě neustále někdo přítomen. Mimo vybírání schránky je také žádoucí, aby dům někdo čas od času zkontroloval (např. někdo z rodiny či blízkých, kterým důvěřujete).
Zkuste detektory pohybu
Detektory/čidla mohou fungovat pro různé situace – otevření dveří/oken, jejich rozbití apod.
Nákupem vhodného pomocníka tak rozhodně chybu neuděláte. Mnohé z nich svému uživateli okamžitě posílají zprávy o tom, že se doma něco děje, díky kamerám naopak můžete získat fotografie daného místa a informovat patřičné subjekty.
Pojistěte se
Pojištění domácnosti/majetku by mělo být, logicky, tím vůbec prvním krokem. Cena pojištění přitom závisí především na dané lokalitě – jak se u vás krade.
V Generali Česká pojištovna pro tyto případy nabízíme pojištění vybavení vaší domácnosti. To je využíváno nejen proti zlodějům, ale i přírodním živlům. Jeden produkt vás tak ochrání před většinou problémů, které mohou nastat kdykoli, kdy to zrovna nečekáte.
Pokud se váš domov nachází v rizikové oblasti, vědět, co dělat při povodni, je zásadnější než kdy dřív. Naštěstí existuje celá řada opatření, která můžete učinit předem, aby byl váš domov vodotěsný a snížili jste tak riziko poškození v případě, že by vaše obranné mechanismy selhaly.
Přečtěte si našich devět praktických tipů, jak ochránit domov před povodněmi.
Je to sice trochu staromódní řešení, ale pytle s pískem stále poskytují flexibilní a snadno použitelnou ochranu. Pokud vašemu domovu hrozí zaplavení, ujistěte se, že máte vždy po ruce dostatečnou zásobu pytlů s pískem, a buďte připraveni je strategicky použít – zejména u dveří – v případě, že ČHMÚ vyadá výstrahu.
Pokud se váš domov nachází celý v přízemí, skladujte tyto věci pokud možno v patře nebo na horních policích. Ideálně byste veškeré tyto předměty měli mít uskladněné v jedné místnosti, nebo i jediné krabici. Pokud se předpovídají záplavy, můžete je takto rychle sebrat a přepravit je do bezpečí k vašim přátelům či rodině.
Jestliže to není prakticky proveditelné, pokuste se umístit veškerou elektroniku alespoň 1,5 m nad podlahu a obecně používejte co nejvíce nábytku z voděodolných materiálů. Například místo vestavěných kuchyňských linek z dřevovláknitých desek používejte přemístitelné volně stojící jednotky vyrobené z kovu, plastu či lakovaného dřeva.
Pokud hrozí povodeň, musejí být pro vaši bezpečnost přívody plynu, vody a elektřiny všechny u hlavního uzávěru vypnuté. Nezapomeňte vše důkladně zkontrolovat.
Pojištění může nahradit vaše věci, ale nikoli vás. Jestli žijete v rizikové oblasti a předpověď počasí nevypadá dobře, pokud je to možné, dejte před ochranou svého domova přednost ochraně sebe a své rodiny a oblast opusťte dříve, než se spustí průtrž mračen.
A pochopitelně se s dostatečným předstihem ujistěte, že jste pojištěni proti povodním. Kompletní přehled svých pojistných smluv najdete např. v aplikaci Moje Generali, nebo své Klientské zóně.
Pokud se rozhodnete zůstat doma, je tohle naprosto nezbytné. Součástí sady by mělo být vše, co byste mohli během povodně potřebovat, jako je příruční lékárnička, svíčky, baterky, baterie, voděodolné oblečení, pokrývky, (plně nabitý) mobilní telefon, voda a instantní jídlo nepodléhající zkáze.
Pokud se k vám domů dostane voda, budete chtít mít po ruce alespoň jedno vodní čerpadlo. V současnosti existují přístroje, které odčerpají vodu i z hloubky 1 mm a výborně se hodí k odstranění vody ze špatně dostupných míst.
Budou se vám hodit, pokud byste potřebovali uplatnit nárok na pojištění. Pro váš záznam je lepší pořídit fotografií co nejvíce. Škodu můžete nahlásit prostřednictvím aplikace Moje Generali, na webové stránce, na nejbližsí pobočce, případně se na nás obrátit na čísle 241 114 114.