Názorová bublina může pohltit každého. Někdy stačí jen docela „normálně“ používat třeba Facebook a po pár týdnech jste lapení, ani nevíte jak. Jenomže žít život v názorové bublině není žádná výhra. V ní totiž konzumujeme jen takový obsah, který nám zdánlivě vyhovuje, ale dřív nebo později nás doběhne. Jak přerušit tuto nezdravou dietu a prasknout bublinu okolo nás?
Sociální sítě jsou nastavené podle jednoduchého klíče: ukazují nám to, co se nám líbí a co nás baví. Čím více dobrého obsahu nám totiž ukážou, tím více času na nich strávíme. Čím více času na nich strávíme, tím více reklam nám můžou ukázat. A čím více reklam nám můžou ukázat, tím větší mají zisky. Jejich algoritmy nám proto z internetové zásobárny vytahují přesně to, co nás zajímá. Ve vyhledávání se nám objevují informace a témata, která na internetu sledujeme. Stejně tak na našich kanálech příspěvků na sociálních sítích.
Sítě přizpůsobují obsah každému z nás na míru podle našich zájmů. Takže žádní dva lidé na světě nevidí, třeba na Facebooku, v jeden okamžik přesně to samé. Na Petra, který se zajímá o elektroauta vyskočí článek o tom, že Tesla je to nejlepší, co nás ve světě dopravy mohlo potkat. Tomáš, který má rád klasická auta a burácení motorů, v ten samý okamžik uvidí článek o tom, že Tesla klasická auta nikdy nenahradí. Oba pak po tomto dobře zacíleném výběru sami skočí kvůli principu konfirmačního zkreslení. Podobné scénáře se opakují dnes a denně. Když se to děje dlouhodobě, Petra i Tomáše pohltí názorová bublina a na tématu elektromobility nemají šanci najít shodu, i když jsou oba kamarádi. A teď si představte, když se to děje u důležitých společenských a politických témat. Čím silnější názorové bubliny kolem sebe máme, tím těžší je diskuze o nich. A to je velký problém.
Odborníci upozorňují, že vytváření a utvrzování sociálních bublin nelze brát na lehkou váhu.
Když vybublá jiný názor
Uzavření do bubliny se většinou nijak nebráníme, protože většinou ani netušíme, že se to stane. V bublině ostatní uživatelé potvrzují naše vidění světa a naše názory. Internetová bublinková lázeň nás nenutí přemýšlet a zpochybňovat vlastní postoje. A to je pohodlné. Jenomže když se pak potkáme se s člověkem z jiné bubliny nebo k nám doputuje zpráva, která naši bublinu ohrožuje, nastává problém.
A proto bychom si měli bublinky odpustit. V rámci vyváženého mediálního jídelníčku je dobré si servírovat i obsah, který nám není úplně po chuti. Pusťme do našeho virtuálního prostoru i ty názory a média, s nimiž třeba úplně nesouhlasíme. A než je odsoudíme, pokusme se pochopit, odkud vycházejí a o co jim doopravdy jde. Bez předčasného odsouzení a odmítání. Kromě naší názorové bubliny budeme postupně nabourávat i konfirmační zkreslení. A naučíme se tak lépe vyhýbat fake news, na které už nebudeme skákat jen proto, že jim chceme uvěřit.
Pokud trávíte čas na internetu, možná vás bude zajímat, jestli nás odposlouchávají sociální sítě.
Není to jen hraní her pro teenagery, ale rychle se rozvíjející oblast zábavního průmyslu, která má před sebou ještě slibnou budoucnost.
Je to spojení technologie, soutěživosti a vášně, které oslovuje miliony lidí po celém světě. Ať už jste hráčem, fanouškem nebo jen zvědavcem, v tomto článku zjistíte, že esport má rozhodně co nabídnout.
Esport je soutěžní utkání hráčů počítačových her. Soutěže mají jasná pravidla. Účastnit se jich mohou jak nadšení amatéři, tak profesionální hráči. Odehrává se v digitálním prostředí, obvykle pomocí počítačů, herních konzolí, mobilních telefonů nebo jiných elektronických zařízení.
Profesionální hráči či týmy se střetávají v různých videoherních žánrech, od strategií a stříleček až po sportovní simulace. Soutěže se konají na různých úrovních, od lokálních turnajů až po mistrovství světa s milionovými dotacemi.
Esport ale není jen pouhé sezení u počítače, doprovázené zběsilým klikáním a hlasitým pokřikováním. Ačkoli se může zdát, že se jedná o nenáročnou formu zábavy, opak je pravdou. Hráči jsou během hry pod značným tlakem. Adrenalin může podle studií vyhnat tepovou frekvenci až na hodnotu 180 tepů za minutu. Podobně jako mají maratónští běžci.
Hraní her bývá někdy spojováno s negativními dopady na lidské zdraví. Zejména se mluví o tom, že může mít vliv na kvalitu spánku, vést k obezitě a akční hry že podporují v hráčích násilí a agresi. Ze současných poznatků na základě různých studií a výzkumů však nejsou negativní dopady hraní her na zdraví nijak jednoznačné. Vždy totiž záleží na celkovém přístupu k životnímu stylu každého člověka.
Naopak, dnes již celá řada studií prokázala, že hraní počítačových her má mnoho pozitivních vlivů na fungování mozku, zejména pak pracovní paměť. Protože se jedná o poměrně mladý trend, dlouhodobý vliv na lidské zdraví je stále předmětem vědeckého zkoumání. Co ale nyní už víme je, že hráči hraním získávají nejen dovednosti potřebné k vítězství ve virtuálním světě, ale i v běžném životě, které je posouvají kupředu i mimo herní pole. Strategické myšlení, týmová spolupráce, rychlé rozhodování, postřeh, kritické myšlení a stresová odolnost, jsou základem úspěchu nejen v esportu.
Popularita esportu strmě stoupá a není těžké pochopit proč. Klíčovou roli v tomto vzestupu hraje dostupnost internetu, společně s technologickým pokrokem. Miliony lidí po celém světě se zapojují do sledování turnajů a soutěží, ať už živě na místě, či přes internetové přenosy. Chtějí vidět své oblíbené týmy a hráče, jak se utkají v League of Legends, Counter-Strike, Call of Duty, FIFA, a dalších.
Nejznámější platformou pro sledování esportu je Twitch.tv. Tato streamovací platforma nabízí živá komentovaná esportová utkání. Často je možné se na živé přenosy dívat také na YouTube. Esportové klání tak může sledovat doslova kdokoli odkudkoli.
Mladá generace postupně ztrácí zájem o sledování tradičních olympijských sportů. A protože na druhé straně popularita esportu strmě roste, už nějakou dobu se uvažuje o jeho zařazení do programu olympijských her. V loňském roce spustil Mezinárodní olympijský výbor projekt Olympic Esport Series 2023, který představuje významný krok v podpoře esportu na olympiádě. Do programu zařadil virtuální formu tradičních disciplín, například lukostřelbu, baseball, cyklistiku, ralley, veslování.
To, co začalo jako koníček pro nadšence do her, se proměnilo v celosvětově sledované akce, při kterých si hráči vydělávají jmění a slávu. Napětí a adrenalin, které esportové zápasy přináší, v kombinaci s pocitem sounáležitosti s fanoušky a možností profesní kariéry dělají z esportu jedinečnou formu zábavy dnešní doby. Esport je více než jen hra – tato disciplína mění svět a otevírá dveře do nové dimenze zábavy a sportu. Poskytuje nejen zábavné vzrušující zážitky, ale také motivuje hráče k růstu, sebezdokonalování a dosahování svých cílů v různých oblasti života.