Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Zabavte děti při dlouhých cestách autem

Dlouhé cesty autem mohou být pro neposedné děti a unavené rodiče noční můra. Nejjednodušší se jí zbavíte filmy či seriály. Pokud však chcete vyzkoušet něco nového, inspirujte se následujícími nápady, které zabaví děti a ušetří rodičům nervy.

Pořiďte jim virtuální zvířátko

Pokud od vás děti doma neustále žadoní kočku nebo psa, sežeňte jim místo toho virtuální domácí zvířátko. Podívejte se na aplikaci Toca Life Pets nebo My Virtual Pet, které dětem umožňují vychovávat, krmit, učit a hrát si s digitálními zvířátky přímo v telefonu nebo tabletu. Tato zvířátka vyžadují téměř tolik pozornosti a péče jako živí mazlíčci, díky čemuž budou děti během jízdy zaneprázdněné. Navíc zjistí, kolik odpovědnosti domácí zvířata vyžadují.
Zábava online i off-line

Aplikace SquiggleFish oživí dětské kresby. Stačí nakreslit a vymalovat rybku, vyfotit ji a můžete sledovat, jak rybka ožije a začne plavat ve virtuálním akváriu. Aplikace Color Quest AR dětem dopřeje zábavu a trochu zajímavého poučení. Mohou například vymalovat lidské srdce a potom ho s pomocí virtuální reality prozkoumat.

Zkombinujte vzdělávání a zábavu

Existuje mnoho aplikací, které nabízejí učení prostřednictvím her. Vypilujte slovíčka pomocí aplikace Děti se učí jazyky. Promrskat matematiku zábavným způsobem mohou děti s aplikací Matemág. Záchrana rybičky v aplikaci Busy Water skýtá nenápadnou příležitost naučit se fyzikální zákony. Existuje dokonce i hra, která vaše děti naučí lépe mluvit. Mluvídek totiž vznikl pod taktovkou logopedů. 

Poslouchejte audioknihy

Zkrátí dlouhou cestu a rozvíjí dětskou představivost. Pokud navíc bývá vašim dětem v autě nevolno, audioknihy jsou skvělou alternativou tištěných knížek a obrazovek. Po jejich poslechnutí si můžete o knížkách společně popovídat.

Vsaďte na klasiku

Cesty autem můžete využít i na to, abyste konečně dostali děti od obrazovek. Zahrajte si s nimi slovní hry nebo si společně zazpívejte karaoke. Při dlouhých cestách si naplánujte na každé dvě hodiny zastávku. Protáhnete si nohy i záda, odskočíte si a hlavně snížíte riziko nehod z únavy. Kromě toho také dáte dětem příležitost trochu vyběhat nahromaděnou energii.

12.01.2024
4 minuty

Chcete být na horách v bezpečí? Vyzkoušejte aplikaci Záchranka!

Aplikace Záchranka slouží k rychlému přivolání pomoci ať už se nacházíte na horách, uprostřed města, nebo třeba doma. Stačí pouze stisknout velké červené tlačítko na hlavní obrazovce. Díky tomu aplikace automaticky předvolí v telefonu linku 155 a na pozadí odešle zdravotnické záchranné službě informace o vaší poloze, signálu, kapacitě baterie a údaje, které jste vyplnili ve svém profilu. V případě, že byste nemohli mluvit, zmáčknete pouze tlačítko „nemohu mluvit“ a na obrazovce vyberete jednu z devíti nejčastějších situací, které dostanete na výběr. MUDr. Jana Kubalová ze záchranné služby Jihomoravského kraje dodává: „V krizové situaci např. při dopravní nehodě či úrazu v terénu si řada volajících nedokáže vybavit svou přesnou polohu. Stisknutí tlačítka je v těchto chvílích tím nejjednodušším krokem.“

Stisknutí nouzového tlačítka standardně přivolá zdravotnickou záchrannou službu. Pokud se ale nacházíte na horách nebo u vodní plochy, aplikace to sama rozpozná a automaticky kontaktuje navíc ještě i vodní nebo horské záchranáře. Horská služba má v aplikaci dokonce celý svůj modul, který je věnovaný prevenci a bezpečnosti na horách a zároveň v něm najdete tlačítko pro přímé kontaktování horské služby. Toto tlačítko se využívá v případě, že jste v horách v nesnázích, ale ne nutně v ohrožení života.

V aplikaci Záchranka nově najdete i rozšířený modul podrobné lavinové předpovědi pro horské oblasti v Česku, na Slovensku i v Rakousku. Podrobné informace zde najdete zobrazeny pomocí jednotných mezinárodních piktogramů a detailního popisu přímo od horské služby. V Česku je modul určen především uživatelům, kteří se pohybují v lavinových oblastech (např. skialpinistům), v zahraničí se ale s lavinami můžete setkat i na jinak volně přístupných místech, proto se může hodit i pro širokou veřejnost. Data, která v modulu naleznete, pocházejí přímo od lavinových preventistů příslušných pohoří v Česku i v zahraničí, proto je součástí modulu odkaz na jejich webové stránky. Tam můžete vždy najít další podrobné informace včetně sněhových profilů.

Aplikace Záchranka

Může se ale stát, že se dostanete do situace, kdy i zmáčknutí jediného tlačítka bude pro vaši situaci nadlidským úkolem. Aplikace vám ale kryje záda i v takovém případě, a to díky její elektronické knize túr. Zde je nutná kapka úsilí před vaší cestou, kdy do aplikace zadáte plán vaší cesty včetně přibližného časového harmonogramu. Práce knihy túr nabírá rychlý spád, pokud do určité doby svůj úspěšně dokončený výlet v aplikaci nepotvrdíte. V takovém případě aplikace nejdříve sama kontaktuje vaše blízké a poté i horskou službu.

Nejlepším řešením je ale vždy předvídat možná rizika a podstupovat již preventivně takové kroky, aby k žádným krizovým situacím vůbec nedošlo. Pro takové účely má aplikace Záchranka také vlastní řešení – varovná upozornění a výstrahy na špatné počasí, při požárech, povodních, lavinách či jiných zdraví ohrožujících situacích ve vašem okolí. Žádné číhající nebezpečí by tak pro vás s aplikací nemělo být překvapením. Za pomoci „lokátoru“ můžete také najít nejbližší pohotovost nebo pohotovostní lékárnu. V aplikaci najdete i interaktivní návod, jak na první pomoc nebo rady, jak se zachovat při běžných zraněních.

Aplikaci Záchranka je možné využívat i v zahraničí – konkrétně na Slovensku, v Maďarsku a Rakousku a využívat ji mohou dokonce i neslyšící.

Aplikace Záchranka vám sice nezměří spálené kalorie ani počet vystoupaných pater, ale za to může vám nebo někomu blízkému zachránit život. K dnešnímu dni je počet uživatelů aplikace 2,4 milionu a každý den se uskuteční z aplikace na 120 volání o pomoc. Více o aplikaci si můžete poslechnout v podcastu Generali České pojišťovny Stačí málo s Filipem Maleňákem, zakladatelem aplikace Záchranka, či na webu zachrankaapp.cz.

Vyberte kategorii