Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Jak se na silnici vyhnout střetu se zvěří?

S přechodem na zimní čas poměrně výrazně stoupá riziko střetu automobilů se zvěří na silnicích.

Lidé jezdí do práce i z práce v jiných časech. Zvířata si hodinky nepřetáčí, takže za potravou vyráží den co den v přibližně stejný čas. Nezáleží jim na tom, jestli je na hodinách už 7 nebo teprve 6. Lidé se naopak ale nově nastaveným časem řídí, takže se dopravní špička na vozovce logicky o hodinu posune. Tím se přiblíží k době, kdy zvěř vyráží za potravou.   

Co můžu jako řidič proti takové nehodě dělat?

Pokud se ptáte, jak se dá těmto nehodám vyhnout, odpověď není jednoduchá. Samozřejmě je na místě velká opatrnost, hlavně v úsecích se zvýšeným výskytem zvěře, jako jsou lesy atd. Pokud někde uvidíte jedno zvíře, je velmi pravděpodobné, že kolem sebe bude mít kusy další. Jenomže ani pokud jedete opatrně, nic vám nezaručí, že vám nějaká ta srnka pod kola neskočí.

Ze statistik vyplývá také to, že riziko střetu je nejvyšší dvě hodiny po západu slunce a hodinu před jeho východem. Zcela nejhorší je pak situace kolem 22. hodiny. Jistá možnost je tedy vyhýbat se cestování v těchto časech. Ani to ale není 100% řešení.

Zbývá tedy doufat, že se vám střety se zvěří vyhnou. Každopádně se ale vyplatí pojistit si proti těmto případům vozidlo. Nehoda pak alespoň nezabolí vaši peněženku tak moc, jako zabolela dané zvíře a plechy automobilu. Průměrná výše škody na vozidle po střetu s lesní zvěří je 40 000 Kč. V našich podmínkách takovéto pojištění opravdu dává smysl.

Jak se při střetu se zvířetem správně zachovat?

Ani na tuto otázku bohužel neexistuje univerzální rada. Jestliže už nejde střetu zabránit, je nejlepší prudce brzdit a držet volant ve směru jízdy. Pokud byste se snažili auto strhnout na bok, hrozí daleko větší riziko střetu se stromem nebo protijedoucím vozidlem. Náraz do srnky zpravidla nebývá tak tragický, jako náraz do vozu jedoucího proti vám osmdesátikilometrovou rychlostí.

Zvířata se po srážce chovají různě. Některá utečou, některá ztuhnou, zůstanou ležet, či začnou být agresivní. Po srážce samotné je tedy potřeba zachovat se dle situace. Základem je:

  • Zapnout výstražná světla, postavit výstražný trojúhelník
  • Zavolat pomoc – záchrannou službu (v případě jakéhokoli zranění) a policii, která se o zbytek postará
  • Kontaktovat asistenční linku pojišťovny – aby vám mohli později vyplatit pojistku
  • V žádném případě nemanipulovat se zraněnou zvěří – neodklízet ze silnice a už vůbec neodvážet pryč

Pachové ohradníky mohou riziko nehod snížit

Jedna možnost, jak redukovat riziko střetu vozidel se zvěří je instalovat u vybraných silnic pachové ohradníky. Jedná se o prvky opatřené pachem predátorů, které zvěř odpuzují a dosahují účinnosti až 80 %. Prostřednictvím takových opatření v ČR pomáhá i nadace pojišťovny Generali Česká pojištovna. Například na Vysočině už pachové ohradníky chrání řidiče i zvířata na 100 km silnic.

 

Sjednejte si pojištění vozidel od Generali Česká pojištovna a získejte komplexní ochranu vozidla včetně asistenčních služeb. 

21.11.2023
3 minuty

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

Na silnicích panuje ve vánočním čase zvýšený provoz, protože lidé dokončují své poslední nákupy dárků, nebo se účastní různých společenských akcí. V tomto období je tak více než kdy jindy důležité být ostražitý a připravený na specifické nebezpečí, které na nás na cestách čeká.

Zde je 5 rizik, na které si musíme při řízení o Vánocích dát pozor:

1. Spěch a jeho důsledky

Vánoční čas je často spojen se spěcháním a stresem. Řidiči tak mohou cítit nutkání zrychlit svou jízdu, aby stihli vše potřebné. Tento shon ale může mít nežádoucí důsledky. Rychlá jízda značně zvyšuje riziko dopravních nehod, protože řidiči mají méně času reagovat na neočekávané situace na silnici. Navíc, spěch vede k nedostatečné koncentraci na samotné řízení. Místo toho, aby řidiči věnovali plnou pozornost na situaci na silnici, často se mohou nevědomky zaměřovat na plány a povinnosti, které je ještě čekají. Toto rozptýlení pozornosti je jedním z hlavních přispěvatelů k dopravním nehodám.

2. Námrazy a brzdná dráha

Zimní období s sebou často přináší nepříznivé počasí včetně námraz a ledovky, které mají významný dopad na podmínky na silnicích. Námrazy, tvořící se hlavně v ranních a večerních hodinách, vytvářejí na vozovce kluzký povrch, který výrazně ovlivňuje brzdnou dráhu vozidel. Dochází totiž k významnému prodlužování brzdné dráhy, což znamená, že vozidlo potřebuje delší vzdálenost k zastavení, než by bylo obvyklé na suchém a dobře udržovaném povrchu.

Brzdná dráha na náledí

3. Tma a chodci

Během zimních měsíců, kdy dny jsou kratší a tma přichází dříve, se zvyšuje riziko pro chodce i řidiče. A to hlavně v oblastech s hustým provozem. S nástupem tmy se výrazně snižuje viditelnost, což komplikuje rozpoznání chodců, kteří se mohou pohybovat po silnici nebo přecházet na přechodech pro chodce. Toto riziko je ještě zvýšeno v období vánočních svátků, kdy se města stávají rušnějšími díky nákupním špičkám a vánočním trhům. Je proto důležité dodržovat zákon, jehož novela z roku 2016 nařizuje, aby chodci na sobě měli retroreflexivní prvky. Za toto nedodržení hrozí pokuta dva tisíce korun

4. Špatná viditelnost

Dalším rizikem pro řízení v zimním období jsou mlhy, sněhové přeháňky a déšť. Ty totiž významně ovlivňují podmínky na silnicích, hlavně, pokud jde o viditelnost. Způsobují, že okolí se stává nejasným a rozmazaným, což ztěžuje rozpoznávání ostatních vozidel, chodců a dopravních značek. V těchto podmínkách je tak zásadní mít dobře udržovaná a funkční světla a čisté čelní sklo. Správně fungující a nastavená světla zlepšují viditelnost a pomáhají řidičům včas spatřit překážky na silnici. Stejně tak je nezbytné udržovat čelní sklo a ostatní okna vozu čistá a bez námrazy, což zajišťuje maximální možnou viditelnost.

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

 5. Alkohol

Vánoční oslavy jsou tradičně spojeny s přátelským setkáváním, které často zahrnuje konzumaci alkoholu. Musíme ale mít na paměti, že alkohol výrazně ovlivňuje schopnosti nutné pro bezpečné řízení auta. Jeho konzumace, i v malém množství, vede ke snížení reakční schopnosti, což znamená, že řidič reaguje pomaleji na nečekané situace na silnici. To je zvlášť kritické v zimních podmínkách, kdy jsou reakční časy klíčové kvůli náledí a proměnlivému počasí.

Bezpečnost na silnicích by měla být vždy na prvním místě, zejména během vánočního období. Pokud si uvědomíme rizika spojená se spěchem, námrazami, špatnou viditelností, tmou a alkoholem můžeme předejít mnoha nebezpečným situacím. Klíčem je zodpovědné chování a ohleduplnost vůči ostatním řidičům i chodcům.

Vyberte kategorii