Doba na přečtení článku je 5 minut

Jak se stát zelenějším spotřebitelem

Spotřebitel má obrovskou sílu, kterou si mnohdy ani neuvědomujeme. Každý nákup má totiž své důsledky. Když při nákupu volíte udržitelnější zboží, přispíváte ze své peněženky na zdravé životní prostředí. Abychom vám rozhodování ještě více usnadnili, připravili jsme pro vás několik jednoduchých tipů, které vám pomohou chránit planetu.

Jídlo a pití

Bezmasá pondělí

Maso a mléčné výrobky jsou zodpovědné za produkci 14,5 % světových emisí skleníkových plynů, proto je snížení spotřeby masa tím nejlepším, co můžete pro životní prostředí udělat. Pokud si život bez masa dokážete jen těžko představit, zkuste držet bezmasá pondělí. 

„Přechod k veganství nebo snížení spotřeby masa je zásadní změnou, kterou můžeme udělat a která se výrazně projeví,”  Tim Hunt, Co-Editor Ethical Consumer Magazine

Proteinové alternativy

Omezte spotřebu masa a dejte přednost alternativním bílkovinám a masovým náhražkám. Na trhu se objevuje mnoho inovativních výrobků, které deklarují, že vypadají a chutnají jako maso, ale jsou rostlinného původu. Zkuste ochutnat rostlinné náhražky od výrobců typu Beyond Meat.

Méně obalů a nákupy lokálního zboží

Zaměřte se na nákup lokálních potravin. Nabídka potravin od místních farmářů a malých producentů se neustále zvyšuje a je i velmi dobře dostupná. V tomto směru je užitečný např. projekt Scuk, kde si vyberete z široké nabídky potravin i drogistického zboží a váš nákup vám dopraví na sběrné místo ve vašem sousedství. V současné době vznikají také bezobalové obchody, kde vám zboží odváží do vlastních nádob. Také při nákupu v klasickém supermarketu však máte možnost rozhodnout se pro potraviny, které jsou baleny do menšího množství obalů. Nebo si z restaurace můžete odnést jídlo s sebou ve vlastní krabičce.

Zachraňte jídlo

V České republice vznikla platforma Zachraň jídlo, ve které najdete mnoho užitečných rad, jak neplýtvat jídlem. Do projektu začleňuje také gastropodniky či supermarkety, které nevyužité jídlo předávají potřebným. Užitečná je také aplikace Nesnězeno, díky které máte možnost získat porci jídla za zlomek běžné ceny, protože by jinak skončila v kontejneru.

Pijte pouze certifikované čaje a kávu

Těžko si asi dovedeme představit den bez šálku dobrého čaje nebo kávy. I tady máte možnost volby.  Čtěte etikety a ujistěte se, že plodina byla produkována udržitelným způsobem, případně, že zemědělci, kteří se na její produkci podíleli, dostali za svou práci poctivě zaplaceno. V tomto ohledu jsou zárukou certifikace typu Fairtrade či FairWild.

Spotřebiče a služby

Chtějte zelenou energii

Při výběru tarifu dbejte na to, aby energie, kterou odebíráte, byla z co možná největší části vyrobená z obnovitelných zdrojů, tzn. aby pocházela z produkce solárních či větrných elektráren. Pokud je to možné, nechte si na střechu instalovat solární panely a vyrábějte si zelenou energii sami.

Ohřívejte jen tolik vody, kolik je třeba

Varná konvice je skutečným žroutem energie. Problémem však není vysoký příkon, jak byste možná předpokládali, ale fakt, že máme tendenci ohřívat větší množství vody než potřebujeme. 

Stáhněte klimatizaci

Klimatizační jednotky či ventilátory mají na svědomí asi pětinu celkové spotřeby elektrické energie ve veřejných budovách, a toto množství se do roku 2050 pravděpodobně ztrojnásobí. Proto doporučujeme, abyste volili i jiné způsoby ochlazení vnitřních prostor, jako třeba používání žaluzií či zatahování závěsů během dne.

Doprava

Sdílená jízda

Pokud je to možné, nejezděte v autě sami, svezte členy rodiny nebo kamarády. I o jízdu v taxíku se můžete podělit, např. využijete-li služeb Uber. Pro sdílené jízdy lze využít také chytrých aplikací typu Carpul nebo BlaBlaCar.

Vyměňte auto za kolo nebo choďte pěšky

U kratších vzdáleností zvažte, zda nemůžete jet na kole nebo jít pěšky. Pomůžete tím nejen planetě, ale prospějete také svému zdraví.

Dávejte přednost pozemní dopravě

Je-li to možné, cestujte raději po souši než vzduchem. Jako nejvhodnější alternativou se nabízí železniční doprava, která se na celkové produkci skleníkových plynů podílí pouhými 0,4 %. Vzhledem k tomu, že vlaky budou do budoucna poháněny vodíkovým pohonem, se toto číslo se ještě zmenší.

Když už musíte letět, leťte přímo

Nejvíce emisí v letecké dopravě vzniká při startu a přistávání. Proto dávejte přednost přímým letům.

Móda a zboží

Sledujte energetickou náročnost výrobků

Než se rozhodnete zakoupit nový spotřebič, vždy si zkontrolujte jeho energetickou náročnost. Koupí úspornějšího spotřebiče prospějete nejen své peněžence, ale uděláte i vstřícný krok k ochraně klimatu. O způsobu značení spotřebičů v Evropské unii se dočtete zde.

Dávejte přednost udržitelným materiálům a značkám

Nabídka udržitelné módy se neustále rozšiřuje. Kromě menších výrobců můžete udržitelnou módu najít i na velkých prodejních serverech a můžete si ji snadno nastavit na vyhledávacím filtru. V případě materiálů volte ekologičtější varianty, jako třeba bambus nebo konopí. Trendem jsou v dnešní době i nákupy v second handech, kde se dají objevit super kousky za minimální náklady.

Nakupujte a prodávejte na online tržištích

Nakupujte oblečení z druhé ruky třeba na eBay, Facebook marketplace nebo třeba Vinted. Zároveň zde můžete prodat, co už nenosíte. Nebo si jednoduše vyměňujte oblečení v okruhu svých přátel či rodiny.

„Když snížíte spotřebu masa, omezíte cesty autem, pak dalším pozitivním krokem je snížení vlastní spotřeby, třeba omezení nákupu nového oblečení,” říká Hunt.

Perte prádlo na 30

Vždy, když je to možné, perte prádlo na 30 stupňů Celsia, protože tak můžete snížit energetickou spotřebu vaší pračky až o 57 % na jeden prací cyklus. 

„Pro spotřebitele je důležité, aby vyslali výrobcům i vládám jasnou zprávu, že chtějí zelenější výrobky a udržitelnější život,” říká Hunt. „Vezmeme-li toto v úvahu, musíme dělat víc než jen eticky konzumovat. Podporujeme jednotlivce, aby se zapojili do občanských aktivit a přispěli tak k uskutečnění změny, kterou potřebujeme. Takovou aktivitou může být dopis poslanci i zapojení do aktivistické skupiny.

Autor: Louise Downing
21.11.2023
2 minuty

6 tipů, jak ekologicky zabalit dárek

Ekologické balení dárků

Jedním ze způsobů, jak dosáhnout udržitelnějšího slavení Vánoc, je ekologické balení dárků. Je to populární trend, který nejenže šetří životní prostředí, snižuje množství odpadu, ale také přináší originalitu a dodává zabaleným dárkům osobní a unikátní vzhled.

Místo jednorázového balicího papíru lze použít recyklovaný papír, látku nebo tašky z tvrdého navoskovaného papíru, které jsou použitelné i opakovaně. Dalším způsobem, jak ekologičtěji balit dárky, je například použití jmenovek na stužce, místo tradičního popisování a zalepování obálek a dárkových taštiček. To umožňuje jejich opětovné použití.

Recyklace obalů

Recyklovatelnost a opakovatelné použití jsou klíčové prvky ekologického balení dárků. Zvolit takové materiály, které lze snadno recyklovat, pomáhá snižovat množství odpadu, který končí na skládkách. Kromě toho, pokud vyberete látkové tašky nebo jiné opakovatelné obaly, dáváte obdarovanému příležitost využít balení i nadále, a tím snižujete celkový ekologický dopad.

Dalším krokem k ekologickému balení je vzdát se tradiční lepicí pásky, která může způsobit problémy při recyklaci. Existuje mnoho alternativ včetně papírového lepení nebo dekoračních prvků, které nepotřebují lepidlo vůbec. Kreativní použití přírodních materiálů, jako jsou rostlinná vlákna nebo papír z cukrové třtiny může přidat dojem originality a zároveň snižovat ekologický dopad.

Přírodní dekorace

Dalším prvkem ekologických Vánoc je využití přírodních dekorací, které pak mohou být opětovně použity nebo přímo kompostovány. Místo kupování nových ozdob můžeme využít přírodní materiály nebo věci, které najdeme doma. Příkladem mohou být větvičky, sušené rostliny nebo sušené plátky ovoce, třeba pomerančů. Z přírodnin můžeme vytvořit i originální věnec nebo stolní dekoraci z lesních šišek a větviček. Pro ty, kteří chtějí být více kreativní, doporučujeme vyrábět ozdoby z modelovací hmoty. Ta vydrží i mnoho let.

Udržitelnost o Vánocích

Čím zabalit dárek ekologicky

  1. Recyklovaný papír: Používejte recyklovaný balicí papír, který má certifikaci alespoň FSC (Forest Stewardship Council), což znamená, že pochází z udržitelně spravovaných lesů. Dále si můžete vybrat papír bez lesklého povrchu, protože ten lesklý je často obtížněji recyklovatelný. Nebo prostě vezměte jednoduše staré noviny, mapy nebo letáky. Z nich můžete vystřihnout i origami.

  2. Látkové tašky nebo obaly: Namísto tradičního papírového obalu zkuste použít látkové tašky nebo textil. Tašky lze využít znovu a znovu a mohou sloužit i jako součást dárku. Například látková taška může být součástí dárku pro někoho, kdo ji pak využije například na nákup. Využít můžete i šátky nebo třeba staré roztrhané oblečení, které kreativně rozstříháte.

  3. Přírodní dekorace: Ozdobte dárek přírodními materiály, jako jsou suché květiny, juta, nebo listy. Vyrobit z nich můžete originální ozdobné aplikace. Tyto materiály nejenže přidávají přírodní a ekologický vzhled, ale jsou také biologicky odbouratelné.

  4. DIY ozdoby: Vytvořte si vlastní ozdoby na balení dárku z recyklovatelných materiálů. Můžete použít staré vánoční ozdoby, rozbité věci, zbytky z jiného tvoření nebo z vaší dílny.

  5. Minimalistický přístup: Někdy je méně více. Zkuste balit dárek jednoduše a minimalisticky. Můžete použít jednoduché provázky nebo šňůry místo mašlí a minimalizovat použití nálepek a ozdob.

  6. Návody na recyklaci: Připojte k dárku malý leták nebo štítek s informacemi o tom, jak recyklovat obalový materiál. To může pomoci obdarovanému správně třídit odpad a přispět k udržitelnosti.

Udržitelnost o Vánocích

Tento přístup je především krokem směrem k ochraně životního prostředí. V době, kdy se globální problémy, jako je změna klimatu a znečištění, stávají stále zjevnějšími, je důležité, aby každý z nás přispěl ke snížení své ekologické stopy. Takovéto oslavy Vánoc mohou významně snížit množství odpadu a znečištění, které jsou typické pro tradiční vánoční svátky.

Kromě toho přináší tento přístup také oživení vánočních tradic. Tvoření vlastních dekorací z přírodních materiálů nebo využívání recyklovaného balicího papíru může být nejen zábavné, ale také poučné. A to hlavně pro děti. Učí je to cenit si přírodních zdrojů a být kreativní a nápadité s tím, co mají po ruce. Navíc nás takové Vánoce mohou inspirovat k tomu, abychom se zamysleli nad skutečným významem svátků a zaměřili se více na trávení času s rodinou a přáteli místo na konzumní aspekt oslav.

Vyberte kategorii