Spotřebitel má obrovskou sílu, kterou si mnohdy ani neuvědomujeme. Každý nákup má totiž své důsledky. Když při nákupu volíte udržitelnější zboží, přispíváte ze své peněženky na zdravé životní prostředí. Abychom vám rozhodování ještě více usnadnili, připravili jsme pro vás několik jednoduchých tipů, které vám pomohou chránit planetu.
Maso a mléčné výrobky jsou zodpovědné za produkci 14,5 % světových emisí skleníkových plynů, proto je snížení spotřeby masa tím nejlepším, co můžete pro životní prostředí udělat. Pokud si život bez masa dokážete jen těžko představit, zkuste držet bezmasá pondělí.
„Přechod k veganství nebo snížení spotřeby masa je zásadní změnou, kterou můžeme udělat a která se výrazně projeví,” Tim Hunt, Co-Editor Ethical Consumer Magazine
Proteinové alternativy
Omezte spotřebu masa a dejte přednost alternativním bílkovinám a masovým náhražkám. Na trhu se objevuje mnoho inovativních výrobků, které deklarují, že vypadají a chutnají jako maso, ale jsou rostlinného původu. Zkuste ochutnat rostlinné náhražky od výrobců typu Beyond Meat.
Méně obalů a nákupy lokálního zboží
Zaměřte se na nákup lokálních potravin. Nabídka potravin od místních farmářů a malých producentů se neustále zvyšuje a je i velmi dobře dostupná. V tomto směru je užitečný např. projekt Scuk, kde si vyberete z široké nabídky potravin i drogistického zboží a váš nákup vám dopraví na sběrné místo ve vašem sousedství. V současné době vznikají také bezobalové obchody, kde vám zboží odváží do vlastních nádob. Také při nákupu v klasickém supermarketu však máte možnost rozhodnout se pro potraviny, které jsou baleny do menšího množství obalů. Nebo si z restaurace můžete odnést jídlo s sebou ve vlastní krabičce.
Zachraňte jídlo
V České republice vznikla platforma Zachraň jídlo, ve které najdete mnoho užitečných rad, jak neplýtvat jídlem. Do projektu začleňuje také gastropodniky či supermarkety, které nevyužité jídlo předávají potřebným. Užitečná je také aplikace Nesnězeno, díky které máte možnost získat porci jídla za zlomek běžné ceny, protože by jinak skončila v kontejneru.
Pijte pouze certifikované čaje a kávu
Těžko si asi dovedeme představit den bez šálku dobrého čaje nebo kávy. I tady máte možnost volby. Čtěte etikety a ujistěte se, že plodina byla produkována udržitelným způsobem, případně, že zemědělci, kteří se na její produkci podíleli, dostali za svou práci poctivě zaplaceno. V tomto ohledu jsou zárukou certifikace typu Fairtrade či FairWild.
Chtějte zelenou energii
Při výběru tarifu dbejte na to, aby energie, kterou odebíráte, byla z co možná největší části vyrobená z obnovitelných zdrojů, tzn. aby pocházela z produkce solárních či větrných elektráren. Pokud je to možné, nechte si na střechu instalovat solární panely a vyrábějte si zelenou energii sami.
Ohřívejte jen tolik vody, kolik je třeba
Varná konvice je skutečným žroutem energie. Problémem však není vysoký příkon, jak byste možná předpokládali, ale fakt, že máme tendenci ohřívat větší množství vody než potřebujeme.
Stáhněte klimatizaci
Klimatizační jednotky či ventilátory mají na svědomí asi pětinu celkové spotřeby elektrické energie ve veřejných budovách, a toto množství se do roku 2050 pravděpodobně ztrojnásobí. Proto doporučujeme, abyste volili i jiné způsoby ochlazení vnitřních prostor, jako třeba používání žaluzií či zatahování závěsů během dne.
Sdílená jízda
Pokud je to možné, nejezděte v autě sami, svezte členy rodiny nebo kamarády. I o jízdu v taxíku se můžete podělit, např. využijete-li služeb Uber. Pro sdílené jízdy lze využít také chytrých aplikací typu Carpul nebo BlaBlaCar.
Vyměňte auto za kolo nebo choďte pěšky
U kratších vzdáleností zvažte, zda nemůžete jet na kole nebo jít pěšky. Pomůžete tím nejen planetě, ale prospějete také svému zdraví.
Dávejte přednost pozemní dopravě
Je-li to možné, cestujte raději po souši než vzduchem. Jako nejvhodnější alternativou se nabízí železniční doprava, která se na celkové produkci skleníkových plynů podílí pouhými 0,4 %. Vzhledem k tomu, že vlaky budou do budoucna poháněny vodíkovým pohonem, se toto číslo se ještě zmenší.
Když už musíte letět, leťte přímo
Nejvíce emisí v letecké dopravě vzniká při startu a přistávání. Proto dávejte přednost přímým letům.
Sledujte energetickou náročnost výrobků
Než se rozhodnete zakoupit nový spotřebič, vždy si zkontrolujte jeho energetickou náročnost. Koupí úspornějšího spotřebiče prospějete nejen své peněžence, ale uděláte i vstřícný krok k ochraně klimatu. O způsobu značení spotřebičů v Evropské unii se dočtete zde.
Dávejte přednost udržitelným materiálům a značkám
Nabídka udržitelné módy se neustále rozšiřuje. Kromě menších výrobců můžete udržitelnou módu najít i na velkých prodejních serverech a můžete si ji snadno nastavit na vyhledávacím filtru. V případě materiálů volte ekologičtější varianty, jako třeba bambus nebo konopí. Trendem jsou v dnešní době i nákupy v second handech, kde se dají objevit super kousky za minimální náklady.
Nakupujte a prodávejte na online tržištích
Nakupujte oblečení z druhé ruky třeba na eBay, Facebook marketplace nebo třeba Vinted. Zároveň zde můžete prodat, co už nenosíte. Nebo si jednoduše vyměňujte oblečení v okruhu svých přátel či rodiny.
„Když snížíte spotřebu masa, omezíte cesty autem, pak dalším pozitivním krokem je snížení vlastní spotřeby, třeba omezení nákupu nového oblečení,” říká Hunt.
Perte prádlo na 30
Vždy, když je to možné, perte prádlo na 30 stupňů Celsia, protože tak můžete snížit energetickou spotřebu vaší pračky až o 57 % na jeden prací cyklus.
„Pro spotřebitele je důležité, aby vyslali výrobcům i vládám jasnou zprávu, že chtějí zelenější výrobky a udržitelnější život,” říká Hunt. „Vezmeme-li toto v úvahu, musíme dělat víc než jen eticky konzumovat. Podporujeme jednotlivce, aby se zapojili do občanských aktivit a přispěli tak k uskutečnění změny, kterou potřebujeme. Takovou aktivitou může být dopis poslanci i zapojení do aktivistické skupiny.”
Jinými slovy všichni řešíme, jak můžeme snížit svou uhlíkovou stopu. V našem článku se podíváme na to, jak můžeme bojovat proti změně klimatu na každodenní bázi, protože pokud jde o budoucnost naší planety. Každá maličkost se počítá.
Uhlíková stopa je ukazatel, který se používá k měření vlivu lidí, organizací nebo zemí na změnu klimatu. Jedná se o číslo, které ukazuje, kolik skleníkových plynů se uvolnilo přímo či nepřímo do vzduchu v důsledku činnosti konkrétní společnosti, životního stylu člověka nebo životního cyklu výrobku.
Čím větší uhlíkovou stopu konkrétní subjekt vykazuje, tím výrazněji přispívá ke změně klimatu a jeho důsledkům. Toto číslo v podstatě ukazuje, do jaké míry jsme ve využívání našich zdrojů konzervativní. Uhlíková stopa se měří v tunách oxidu uhličitého na osobu. Osobní uhlíková stopa se určuje na základě řady faktorů, takže existuje celá škála věcí, které můžeme v každodenním životě změnit, abychom snížili svůj dopad na životní prostředí.
Když přemýšlíme o uhlíkových emisích, okamžitě nás napadne doprava. Dle dat z Evropského parlamentu je doprava zodpovědná téměř za 30 % všech uhlíkových emisí v EU, přičemž za 72 % je zodpovědná pozemní doprava. Zde se nabízí jednoduché řešení, snažit se jezdit autem co možná nejméně a volit raději hromadnou dopravu, car-sharing, jízdu na kole nebo chození pěšky. Posledně zmiňované způsoby jsou navíc dobré i pro vaše zdraví.
Ale co když se bez svého auta neobejdete? I tak lze učinit kroky, které vám pomohou snížit vaši uhlíkovou stopu. Jednou z nich je volba vozu. Až si budete příště pořizovat nové auto, volte raději hybrid nebo elektromobil.
Své emise můžete snížit také tím, že budete autu poskytovat pravidelnou údržbu, např. nebudete jezdit na podhuštěných pneumatikách, které zvyšují spotřebu paliva. Tu může zásadním způsobem ovlivnit také styl jízdy: nepřekračování rychlostních limitů, brždění motorem a včasné řazení, to vše může přispět ke snížení spotřeby.
Když budete plánovat výlet nebo dovolenou, můžete rovněž uvažovat o snížení emisí. V posledních desetiletích došlo k obrovskému rozmachu turismu, který je jedním z hlavních příčin změn klimatu, a to v důsledku častých a delších cest, které výrazně zatěžují naši planetu. V současné době je letecká doprava zodpovědná za 12 % celkových uhlíkových emisí. Podle studie Evropského parlamentu to do roku 2050 bude až 22 %. Z individuálního pohledu mají zvláště krátké lety výraznou uhlíkovou stopu, dokonce vyšší než pozemní doprava na stejnou vzdálenost. Takže až budete příště plánovat svou dovolenou, zvažte, zda nezvolit nějakou domovskou destinaci či zemi, do které se můžete dopravit autem, autobusem nebo vlakem.
Zemědělství, potravinářství a přeprava potravin mají zásadní vliv na naše životní prostředí. Je proto důležité, abychom se při nákupu nebo při návštěvě restaurace vždy vědomě snažili, aby naše jídlo mělo co nejmenší dopad na životní prostředí.
Uhlíková stopa jednotlivých druhů potravin se velmi liší, ale obecně lze říci, že je nejlepší dávat přednost lokálním a sezónním potravinám. Výzkumy také ukazují, že vaření jídla doma má také nižší uhlíkovou stopu než návštěva restaurace.
Naší planetě rozhodně prokážeme službu, když se budeme snažit omezit spotřebu masa, jelikož uhlíková stopa živočišných produktů je vždy větší než u rostlinné stravy. A nejjednodušším krokem je snažit se jídlem neplýtvat.
A na co byste měli myslet, když kupujete oblečení, elektroniku, nábytek apod.? V první řadě se sami sebe zeptejte, jestli danou věc opravdu potřebujete. Další otázkou by mělo být, zda si danou věc nemůžete pořídit v dobrém stavu v second-handu nebo bazaru. Módní průmysl je jedním z nejrychleji rostoucích a zároveň nejvíce znečišťujících odvětví. To vedlo také ke vzniku tzv. pomalé módy, která povzbuzuje spotřebitele, aby kupovali eticky vyrobené oblečení nebo oblečení ze second-handu. Zároveň nabádá k redukci šatníku a doporučuje zbavit se přebytečných kousků. K tomuto účelu bylo vyvinuto i několik aplikací, kde můžete nenošené kousky nabídnout jiným zájemcům, např. Vinted nebo Remix.
Jak můžeme snížit svou uhlíkovou stopu v domácnosti? V České republice zodpovídají domácnosti za produkci 1,5 tuny CO2 na hlavu. Tyto emise můžeme snížit pomocí modernizací, zateplení, výměnou oken a dveří, ale také změnou určitých návyků, které mohou výrazně přispět ke snížení spotřeby energie v naší domácnosti:
Digitální stopa je často opomíjeným faktorem, který stále více přispívá k celkové výši emisí CO2. Nejedná se jen o množství digitálních technologií, kterými v současné době disponujeme a jejichž užívání lze efektivizovat např. nastavením jasu obrazovky, optimalizovaným napájením, uspáváním obrazovky při neaktivitě nebo ekologickou recyklací.
Ale je tu také obrovské množství dat, která zbytečně produkují CO2, ačkoliv se jedná o data nepotřebná. Proto udržujte ve svém digitálním prostoru pořádek. Pečlivě mažte e-maily a nepotřebná data. Minimalizujte používání cloudu. Tak můžete rovněž výrazně přispět ke snížení své digitální uhlíkové stopy.
Obecně mějte při práci v online prostoru a s daty na paměti, že méně znamená více, že malé soubory jsou lepší než velká data nebo že sledování v offline režimu je lepší než online.
Abychom snížili svou uhlíkovou stopu a svůj vliv na životní prostředí, je třeba se chovat zodpovědně a osvojit si jednoduché a efektivní návyky, díky kterým budeme schopni množství emisí CO2 snížit.
Pokud vás zajímá, jaká je vaše uhlíková stopa, můžete si ji spočítat prostřednictvím kalkulačky osobní uhlíkové stopy.
Přečtěte si:
Proč je udržitelnost dobrá nejen pro planetu, ale také pro vás
Jak automobily přispívají ke změně klimatu
Udržitelné cestování: Jak chránit naši planetu při cestách do zahraničí?
Podcast Stačí málo: „Rajčata nejsou muzejní exponát. Přestaňte zbytečně plýtvat jídlem i penězi.“