Doba na přečtení článku jsou 4 minuty

Kontrolky v autě – na co si dát pozor?

Určitě se s nimi už každý řidič setkal – nežádoucí kontrolky, které se rozsvítí na vaší palubní desce. Pokud nepatříte k těm zběhlým, co se týče automobilů, a nevíte, co daná kontrolka znamená, zřejmě vás zavalí stres nebo panika. K tomu, abyste příště nemuseli panikařit, vám přinášíme tento článek, ve kterém se dočtete o nejčastějších kontrolkách, co dělat, pokud se nějaká z nich rozsvítí, jak tomu předcházet a mnoho dalšího.

Nejčastější kontrolky a co znamenají

Několik nejčastějších kontrolek červené barvy

Kontrolka akumulátoru – zde se doporučuje vypnout veškerou elektroniku (rádio, klima...) a jet do nejbližšího servisu.

Indikuje problém s brzdami – pokud nemáte zataženou ruční brzdu, pak tomu věnujte pozornost a nepokračujte v jízdě dál.

Chladicí kapalina má vysokou teplotu – v tomto případě se doporučuje vypnout motor a nechat jej vychladnout. Z určité části může pomoci také zapnout topení na maximum. Problémem může být nízká hladina chladicí kapaliny.

Tlak oleje je nízký – doporučuje se nezatěžovat motor, nejlepší je dojet na neutrálu a zkontrolovat hladinu oleje, pokud je jí málo, tak je třeba olej dolít. Pokud je však hladina v pořádku, v jízdě nepokračujte a nechte auto odvést do servisu.

Kontrolka airbagů – kontrolka indikuje, že airbagy nefungují. Chyba však může být také v elektronice. Nejlepší je dát si to zkontrolovat v servisu.

Kontrolka brzd – napovídá, že je v brzdovém systému málo kapaliny. Okamžitě zastavte a hladinu zkontrolujte. Pokud je jí málo, kapalinu dolijte. Pokud ne, měli byste zavolat servis.

Několik nejčastějších kontrolek oranžové barvy

Signalizuje tlak v pneumatikách – je potřeba dofoukat pneumatiky na předepsaný tlak. Může však také znamenat propíchnutí pneumatiky.

ABS – ABS nefunguje. S autem můžete dále jezdit, brzdí, avšak nefunguje antiblokační systém, proto buďte opatrní při mokré vozovce.

Signalizuje ostřikovače – v tomto případě chybí voda do ostřikovačů a je třeba ji dolít.

Nízká hladina paliva – v tomto případě je třeba natankovat svůj vůz.

Signalizuje prasklou žárovku – měli byste vyměnit některou ze žárovek, protože je kvůli prasknutí nefunkční.

Tloušťka brzdového obložení – v tomto případě se doporučuje co nejdříve navštívit servis a nechat si vyměnit brzdové destičky.

Kontrolka žhavení – měli byste s autem dojet do servisu. Při této kontrolce se auto obvykle přepíná do nouzového systému a výkon auta je výrazně omezen.

Kontrolka řízení motoru – na vině může být více faktorů, nekvalitní palivo nebo chyba motoru. S autem můžete jezdit, avšak pokud po opětovném nastartování kontrolka nezmizí, měli byste navštívit servis.

 

Jaké kontrolky vyžadují okamžitou pozornost

K tomu, abyste věděli, které kontrolky vyžadují vaši pozornost, musíte vědět i to, že se dělí do kategorií na základě barev. Nejčastěji se tedy dělí do tří kategorií, a to na: zelené, oranžové a červené. Co se týká jejich závažnosti, to už napovídají barvy samy o sobě.

Pokud se jedná o kontrolky, které byste měli řešit okamžitě, jsou to kontrolky červené barvy.

Pokud vám na palubovce vyskočí kontrolka v této barvě, zbystřete pozornost. V tomto případě se jedná o něco opravdu vážného, což by při pokračování v jízdě mohlo autu způsobit skutečně vážné problémy. Může jít například o ztrátu tlaku v pneumatice, přehřívání se motoru, nízký tlak motorového oleje apod.

Přestože červené kontrolky udávají závažný problém, je zde i pár výjimek, a to v podobě kontrolky, která upozorňuje na ruční brzdu, nedostatečný odstup od jiného vozidla nebo to, že nemáte zapnutý bezpečnostní pás.

 

Jsou kontrolky standardizované?

Kontrolky v automobilech nejsou zcela standardizované. Samozřejmě existují obecné normy, které se snaží zajistit, aby byly kontrolky v různých vozidlech alespoň podobné, ale mohou existovat rozdíly mezi jednotlivými typy automobilů. Ovšem ty nejzákladnější a nejdůležitější kontrolky jsou si téměř na 100% podobné, takže pokud se naučíte jejich významu, určitě vás při rozsvícení nevystraší. Nejlepší, co můžete udělat, je, že si prostudujete příslušný materiál k vašemu vozidlu, ve kterém naleznete všechny potřebné a podstatné informace o kontrolkách a jejich významu pro váš konkrétní typ automobilu.

Kdy může dojít k odlišnostem výstražných kontrolek mezi automobily?

  • Výrobci a modely – Každý výrobce automobilů si může zvolit vlastní kontrolky a symboly na palubní desce svých vozů. Proto se kontrolky mohou lišit od značky ke značce, a dokonce i od modelu k modelu.

  • Země a předpisy – V různých zemích existují různé předpisy týkající se kontrolek a informačních panelů na palubní desce. To může ovlivnit, jaké symboly se používají a jaké informace se zobrazují. Proto mohou být rozdíly v kontrolkách mezi automobily určenými pro různé trhy.

  • Technologický vývoj – Starší vozidla mohou mít jednodušší kontrolky, zatímco novější modely mohou mít komplexnější displeje a informační systémy. To může způsobit rozdíly mezi staršími a novějšími vozidly stejné značky.

Generali Česká pojišťovna

Co dělat, když se kontrolka rozsvítí

Zelené kontrolky

Pokud se vám v autě rozsvítí zelené kontrolky, těch se určitě bát nemusíte. Zelené kontrolky vás spíše informují o aktuálním stavu vozidla. Jak už například můžete vědět z vaší palubky, zeleně svítí kontrolka, že máte zapnuté světlo nebo například zapnutý tempomat a podobně. Ve zkratce – indikují, že je nějaký konkrétní systém v provozu.

Oranžové kontrolky

Do další kategorie se řadí oranžové kontrolky. Ty si můžete na základě barvy interpretovat jako takový vztyčený prst, že něco není v pořádku a měli byste tomu v nejbližší době věnovat svou pozornost. Zpravidla tak jde o menší závady na autě, které nebrání jízdě. Oranžové kontrolky vás mohou například informovat o nízké hladině chladicí kapaliny, nízké hladině oleje, pohonných hmot, potřebě dolití vody do ostřikovačů, vypálené žárovce a podobně.

Červené kontrolky

Červené kontrolky znamenají skutečně závažný problém s vaším autem, který může při pokračování v jízdě nenávratně poškodit vaše vozidlo. Pokud vám na palubní desce vyskočí červená kontrolka s výjimkou pásů, ruční brzdy nebo nedostatečného odstupu od vozidla, popřípadě s přivřeným okem i nefunkční airbag, okamžitě zastavte svůj vůz. Po zastavení na bezpečném místě vypněte motor, vytáhněte klíčky ze zapalování, zavolejte odborníka, obraťte se na asistenční služby nebo nechce odvést auto do nejbližšího servisu. V tomto případě se může často jednat skutečně o vteřiny.

 

Preventivní údržba a diagnostika

Nikdo by nechtěl, aby mu během jízdy na silnici vyskočily výstražné kontrolky na palubovce auta. Je to nejen nepohodlné, ale také potenciálně nebezpečné. A i když ne vždy se tomu dá vyhnout, jelikož v nových autech je strašně mnoho elektroniky, můžete i vy přispět k tomu, abyste zabránili častým problémům, na které mohou kontrolky poukazovat.

  • Pravidelná údržba – Důležitým krokem k zachování optimálního stavu vašeho vozidla je pravidelná údržba. Sem samozřejmě patří pravidelné servisní prohlídky, výměny oleje, kontrola brzdového systému a jiných komponentů. Ty mohou předcházet problémům, které by mohly způsobit rozsvícení výstražných kontrolek. Pokud se v autech vyznáte i vy, můžete si čas od času provést menší kontrolu základních věcí, zda je vše v pořádku.

  • Monitorování hladin a tlaků – Další věcí, kterou můžete udělat je to, že budete pravidelně kontrolovat hladiny některých kapalin a olejů, například motorového oleje, chladicí kapaliny, paliva, tlaku v pneumatikách a podobně. Tyto kroky mohou pomoci identifikovat potenciální problémy dříve, než se stanou vážnými. Udržujte tyto hodnoty na doporučených úrovních.

  • Sledování teploty motoru – Teplota motoru je kritickým faktorem pro jeho bezproblémový chod. Důležité je abyste čas od času během jízdy na autě sledovali teplotní indikátor na palubní desce a v případě neobvyklé teploty motoru okamžitě zastavili a zkontrolovali příčinu.

  • Správná jízda – Další věc, která vám může pomoci předcházet možným problémům a komplikacím je i správná jízda. Ta může významně přispět k předcházení přehřátí motoru nebo opotřebování brzdového systému. Vyvarujte se přílišnému přetěžování vozidla, agresivnímu brzdění a extrémním podmínkám jízdy.

 

Kontrolky v autě jsou důležitým nástrojem a indikátorem pro udržení bezpečnosti a spolehlivosti vašeho vozidla. To, že budete ignorovat kontrolky, může mít závažné následky pro vaši bezpečnost i váš rozpočet, protože v některých případech může jejich ignorace nenávratně poškodit váš vůz, a jak jistě víte, opravy často nejsou levná záležitost.

Proto věnujte pozornost kontrolkám, naučte se význam těch nejčastějších a reagujte na ně, pokud je to nutné. Nezapomeňte, že preventivní údržba a diagnostika mohou pomoci předcházet problémům a udržet vaše auto v optimálním stavu. Vaše auto a vaše bezpečnost jsou na prvním místě.

 

13.10.2024

Jak začít s motorkářstvím? Seznamte se s typy a druhy motocyklů

Pokud ve vás motorky už nějakou dobu vzbuzují vášeň, radost a pocit svobody, pravděpodobně není tajemstvím, že jste srdcem motorkář. Ačkoli někteří lidé považují motorky za velmi nebezpečné stroje a mají k nim kvůli tomu negativní postoj, pro milovníky motorek je to zcela opačný pocit. Není to pro ně jen bezmyšlenkovitá jízda nahoru a dolů, není to jen něco, co je dopraví z bodu A do bodu B, je to životní styl, je to jejich vášeň a svým způsobem i dobrodružství.

Pokud jste v tomto světě nováčkem a fascinují vás motorky, rozhodně byste o nich měli něco málo vědět. Minimálně pro případ, že si budete chtít nějakou tu svoji motorku pořídit. V tomto článku vás pro začátek seznámíme s kategoriemi motorek i typy a druhy motocyklů.

Poznejte kategorie motorek

Pokud byste si chtěli zakoupit svou vlastní motorku, ale stále ještě váháte, která by byla pro vás ideální, je dobré, abyste se orientovali v kategoriích motorek. Motorky a motocykly se mohou dělit do kategorií podle motoru nebo podle konstrukce motorky. To je takové nejzákladnější dělení, které vám podrobněji představíme.

Kategorie motorek na základě motoru

V této kategorii se motocykly rozlišují na spalovací (které se ještě dělí na dvoutaktní a čtyřtaktní) a elektrické.

Pokud vám slova dvoutaktní a čtyřtaktní neříkají nic, tak vám je představíme úplně ve zkratce.

  • Kategorie dvoutaktní motorky

Tuto kategorii tvoří menší motorky, například dvoutaktní motor je typický pro městský skútr. Slovo dvoutaktní hovoří o tom, že motor tohoto motocyklu dokončuje cyklus spalování každé dva zdvihy pístu. A jak jinak je můžete poznat? Tyto motory se vyznačují jednoduchou konstrukcí, což samozřejmě znamená i snadnější údržbu, a jsou také mnohem lehčí než čtyřtaktní motory. 

  • Kategorie čtyřtaktní motorky

Jelikož dvoutaktní motorky dokončovaly cyklus spalování každé dva zdvihy pístu, pro čtyřtaktní motorky tedy platí, že dokončují cyklus spalování každé čtyři zdvihy pístu. Motory těchto motorek jsou těžší a vyžadují náročnější údržbu. Díky tomu, že jsou motory čtyřtaktní, je pro ně charakteristický i vyšší výkon. No a vyšší výkon je typický pro sportovní, touringové nebo i silniční motorky.

  • Dělení motorek do kategorii na základě hmotnosti a obsahu motoru

Pokud jde o motor, motocykly se dělí nejen na spalovací a elektrické, ale typy a druhy motocyklů se rozlišují také podle toho, jak velký je motor a kolik váží. No, když se na to podíváme z tohoto pohledu, v takovém případě jsou kategorie následující:

  • Velmi lehké motocykly - jejich objem motoru je do 100 cm3.

  • Lehké motocykly - se zdvihovým objemem do 200 cm3.

  • A poslední kategorii tvoří těžké motocykly - motocykly, jejichž objem motoru je do 500 cm3.

V této části jste se tedy dozvěděli něco o kategorizaci motocyklů na základě jejich motoru, což je samozřejmě velmi důležitý faktor při výběru motocyklů, protože samozřejmě pokud hledáte něco výkonnějšího, na nějaké sportovnější závodění, měli byste už z toho vědět, že dvoutaktní motocykly nebudou kategorií, která by vás mohla zajímat. To však není všechno, protože jak jsme zmínili hned na začátku, typy motocyklů se dělí také podle jejich konstrukce a také podle toho, k čemu konkrétně by vám měly sloužit.

Kategorie motocyklů dle konstrukce a použití

Pojďme si nyní představit motorky z trochu jiného pohledu. Protože pokud si chcete pořídit nějakou tu motorku, která má odstartovat vaši „motorkářskou cestu“, měli byste si vybrat takový druh motorky, který bude nejvhodnější jak pro vás, tak také pro váš zamýšlený způsob používání. 

  • Silniční motorka

V případě, že chcete motorku na překonávání delších vzdáleností po klasické silnici, nebude pro vás nic vhodnějšího než silniční motorka. Tak, jak u ní už z názvu vyplývá, je navržena pro asfaltové cesty a pro překonávání delších vzdáleností. Překvapit vás také může skvělým výkonem, díky čemuž se na ní můžete pořádně rychle provětrat. Výzorově je pro ni typická štíhlá konstrukce a dobrá kapotáž.

shutterstock_708191749 Large.jpeg

 

  • Supersport

Tento typ motorky je vhodný pro takové motorkáře, kteří milují adrenalin a nebojí se silného výkonu. Výzorově se podobá silniční motorce, ale úprava této motorky je sportovní, tak jak to vyplývá i ze samotného názvu. Není vyrobena k překonávání dlouhých vzdáleností, a dlouhé cestování. Je určena spíše pro extrémně rychlou jízdu, někde na okruhu na závodech, kde se na ní člověk může skutečně velmi silně vyřádit.

  • Naháč

Ano, to je také název jednoho z typů motocyklů, které můžete vlastnit. Možná vás zajímá, proč se tomuto motocyklu říká "naháč". Jeho základní rám a motor se neskrývá pod kapotáží, ale je v podstatě nahý. Díky tomuto vzhledu vypadají agresivněji. Jejich rám a podvozek vychází z typu motocyklu supersport. Supersport však nenabízí nejpohodlnější sezení a jízdu na dlouhé vzdálenosti. Pokud však hledáte něco podobného, ​​jako je supersport, co ale nabízí dostatek pohodlí při jízdě a překvapí i slušným výkonem, naháč vás nezklame. Je to typ motocyklu, který se velmi dobře ovládá a je vhodný pro široké spektrum jezdců, od začátečníků až po zkušené jezdce.

  • Cruiser/Chopper

Pokud patříte k typickým fajnšmekrům, kteří si potrpí na stylové kousky, motocykl typu cruiser nebo chopper bude ten, který vás chytí za srdce. Pro tento typ motorek je typický nižší posed jezdce, rozdílnými rozměry kol a extrémním náklonem přední vidlice. Choppery mají vysoká řídítka a stoupačky umístěné před sedadlem jezdce. Upřímně ale, tento druh motocyklů není moc stvořený pro velmi dlouhé jízdy, protože nejsou tak pohodlné. Nicméně, chcete-li vypadat drsně a jezdit po cestách v kožené bundě a se stylem, tento typ motorky bude pro vás jako stvořený.

  • Enduro

Tento typ motocyklu je speciálně navržen do terénů. Hravě si poradí s bahenním terénem, ​​nepřekvapí jej ani hory a lesy. Jejich schopnost překonávat různé překážky a terény z nich činí skvělou volbu pro ty, kteří hledají vzrušení a dobrodružství v přírodě. Přestože se pomocí nich budete moci v takových podmínkách vyřádit, poslouží vám samozřejmě i na klasických cestách. Tato motorka miluje dlouhé jízdy a terény, takže pokud milujete tohle také, Enduro rozhodně stojí za zvážení.

shutterstock_675404746 Large.jpeg

 

Speciální kategorie motorek

Poslední kategorií, kterou jsme si pro vás připravili, je speciální kategorie motorek, do které patří například moped, skútr či elektrická motorka. Tyto typy motocyklů však potěší zejména městské nebo meziměstské typy lidí, kteří se potřebují co nejrychleji dopravit na krátkou vzdálenost a vyhnout se tak například zácpám ve městě. Určitě jste se už i vy v kolonách setkali s člověkem, který kolem vás profrčel na skútru a vyhnul se tak nekonečně dlouhému čekání. S motorkami z této speciální kategorie jednoduše zaparkujete kdekoliv, a jízdu na nich po městě nebo na krátkou vzdálenost si opravdu užijete. 

  • Moped

Typ motocyklu Moped je něco mezi motocyklem a kolem, pro které je typický malý motor. Už asi víte, že na terénní jízdy to nebude to pravé ořechové a že od něj nemůžete očekávat skvělý výkon, ale pokud hledáte něco ideálního pro jízdu městem a na krátké vzdálenosti, moped bude vaším skvělým parťákem.

  • Skútr

Ještě více oblíbeným typem motorky je právě skútr. Je to v podstatě lehký motocykl s automatickou převodovkou, který využijete pokud budete chtít překonávat kratší vzdálenosti, například někde po městě nebo z vesnice do druhé. Tento druh motocyklu je pohodlný a ovládá se také velmi snadno, což jej činí populární volbou pro denní dojíždění do práce nebo školy.

  • Elektrická motorka

Elektrické motorky jsou poháněny elektrickým motorem a baterií. Čili pokud hledáte nějakou ekologickou alternativu ke klasickému typu motocyklu, který je například poháněn benzínem, tak bude tento druh motorky pro vás jako vyšitý. Elektrické motorky jsou ideální pro městskou jízdu, krátké vzdálenosti a samozřejmě ekologické cestování.

 

Pokud vám dělení motocyklů do jednotlivých kategorií nic neříkalo, díky tomuto článku jste mohli získat stručný přehled o tom, jak se dělí motorky a motocykly na jednotlivé typy. Na základě toho si už budete umět vybrat takový motocykl, který bude odpovídat vašim požadavkům.

Jako začátečník je také důležité začít spíše s menší a lehčí motorkou, abyste si osvojili základy ovládání a získali potřebné zkušenosti před přechodem na větší a výkonnější motorku.

Motorkářství je vzrušující, krásný a také zábavný sport nebo hobby, ale nezapomínejte ani na to, že to může být velmi nebezpečné. Takže rozhodně nezapomínejte na všechna bezpečnostní opatření, výbavu a pojištení, které byste měli mít.


 

Vyberte kategorii