Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

S těmito nezbytnostmi budete v autě připraveni na cokoli

Když se vydáte na cesty, vždycky se vyplatí být připraveni na to, co se může stát, ať jde o nepředvídanou nepříjemnost nebo spontánní zastávku. Přinášíme vám přehled věcí, které byste měli v autě vždycky vozit, abyste byli vybaveni na nejhorší a připraveni na to nejlepší.

Doplňujte energii

Nemít při jízdě velký hlad nebo žízeň je nesmírně důležité. Jen tak si za volantem udržíte bdělost a soustředění, zvláště na dlouhých cestách. Vozte v autě několik lahví s vodou a pár kousků potravin, které rychle zasytí, jako jsou energetické tyčinky, směsi oříšků nebo hořká čokoláda. Hodí se mít v přihrádce i balení kapesníků a vlhčených ubrousků na otření rukou a uklizení případného nepořádku.

Pro nepředvídané události

Nikdy nevíte, co se při jízdě může stát, takže buďte připraveni i na nenadálé situace. Mějte po ruce dokumenty k havarijnímu pojištění a povinnému ručení, manuál k vozidlu a lékárničku. Dále byste měli mít v autě sadu startovacích kabelů, rezervní pneumatiku, nepromokavou bundu a holínky, baterku, deku a škrabku na led.

Pro zábavu

Může se stát, že budete chtít někde zastavit a jít na procházku, nebo dostanete chuť udělat si piknik v přírodě či dokonce přespat v autě. Tak ať vám v tom nezabrání prázdný kufr! Připravte se předem a přibalte tašku s toaletními potřebami a náhradním oblečením, deku na piknik a turistické nebo sportovní boty.

Pro děti a zvířátka

Jezdit s dětmi a zvířaty může být náročné, takže si cestu předem naplánujte a vezměte s sebou pár nezbytností. K těm patří občerstvení pro děti a hračky, třeba hry nebo knížky, které je po cestě zabaví, přikrývka, sada náhradního oblečení, sáčky na odpadky a vlhčené ubrousky na ruce. A samozřejmě pamlsky pro domácího mazlíčka.

Nezapomínejte také na to, abyste v přihrádce vždy měli drobné na parkování a nabíječku na telefon, kterou připojíte do zapalovače nebo USB portu. A každé auto by mělo být vybaveno pořádnou mapou pro případ, že technologie selžou!

A co když dojde k poruše nebo nehodě?

Reflexní vesty patří k povinné výbavě auta. Dbejte na to, abyste jich měli dost pro všechny cestující včetně dětí a aby byly v případě potřeby okamžitě dostupné. Vozte je v bočních přihrádkách nebo kapsách na sedadlech, ne v kufru pod rezervou. Při nouzovém zastavení vystupujte z auta už s oblečenou vestou. Zapněte blinkry a před auto v dostatečné vzdálenosti umístěte výstražný trojúhelník. Musíte-li zastavit na dálnici (pokud možno v odstavném pruhu), se všemi členy posádky se co nejrychleji přemístěte za svodidla a přivolejte pomoc.

Aktuální seznam uzavírek, staveb a odpočívek najdete na webu Ředitelství silnic a dálnic ČR.

21.11.2023
3 minuty

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

Na silnicích panuje ve vánočním čase zvýšený provoz, protože lidé dokončují své poslední nákupy dárků, nebo se účastní různých společenských akcí. V tomto období je tak více než kdy jindy důležité být ostražitý a připravený na specifické nebezpečí, které na nás na cestách čeká.

Zde je 5 rizik, na které si musíme při řízení o Vánocích dát pozor:

1. Spěch a jeho důsledky

Vánoční čas je často spojen se spěcháním a stresem. Řidiči tak mohou cítit nutkání zrychlit svou jízdu, aby stihli vše potřebné. Tento shon ale může mít nežádoucí důsledky. Rychlá jízda značně zvyšuje riziko dopravních nehod, protože řidiči mají méně času reagovat na neočekávané situace na silnici. Navíc, spěch vede k nedostatečné koncentraci na samotné řízení. Místo toho, aby řidiči věnovali plnou pozornost na situaci na silnici, často se mohou nevědomky zaměřovat na plány a povinnosti, které je ještě čekají. Toto rozptýlení pozornosti je jedním z hlavních přispěvatelů k dopravním nehodám.

2. Námrazy a brzdná dráha

Zimní období s sebou často přináší nepříznivé počasí včetně námraz a ledovky, které mají významný dopad na podmínky na silnicích. Námrazy, tvořící se hlavně v ranních a večerních hodinách, vytvářejí na vozovce kluzký povrch, který výrazně ovlivňuje brzdnou dráhu vozidel. Dochází totiž k významnému prodlužování brzdné dráhy, což znamená, že vozidlo potřebuje delší vzdálenost k zastavení, než by bylo obvyklé na suchém a dobře udržovaném povrchu.

Brzdná dráha na náledí

3. Tma a chodci

Během zimních měsíců, kdy dny jsou kratší a tma přichází dříve, se zvyšuje riziko pro chodce i řidiče. A to hlavně v oblastech s hustým provozem. S nástupem tmy se výrazně snižuje viditelnost, což komplikuje rozpoznání chodců, kteří se mohou pohybovat po silnici nebo přecházet na přechodech pro chodce. Toto riziko je ještě zvýšeno v období vánočních svátků, kdy se města stávají rušnějšími díky nákupním špičkám a vánočním trhům. Je proto důležité dodržovat zákon, jehož novela z roku 2016 nařizuje, aby chodci na sobě měli retroreflexivní prvky. Za toto nedodržení hrozí pokuta dva tisíce korun

4. Špatná viditelnost

Dalším rizikem pro řízení v zimním období jsou mlhy, sněhové přeháňky a déšť. Ty totiž významně ovlivňují podmínky na silnicích, hlavně, pokud jde o viditelnost. Způsobují, že okolí se stává nejasným a rozmazaným, což ztěžuje rozpoznávání ostatních vozidel, chodců a dopravních značek. V těchto podmínkách je tak zásadní mít dobře udržovaná a funkční světla a čisté čelní sklo. Správně fungující a nastavená světla zlepšují viditelnost a pomáhají řidičům včas spatřit překážky na silnici. Stejně tak je nezbytné udržovat čelní sklo a ostatní okna vozu čistá a bez námrazy, což zajišťuje maximální možnou viditelnost.

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

 5. Alkohol

Vánoční oslavy jsou tradičně spojeny s přátelským setkáváním, které často zahrnuje konzumaci alkoholu. Musíme ale mít na paměti, že alkohol výrazně ovlivňuje schopnosti nutné pro bezpečné řízení auta. Jeho konzumace, i v malém množství, vede ke snížení reakční schopnosti, což znamená, že řidič reaguje pomaleji na nečekané situace na silnici. To je zvlášť kritické v zimních podmínkách, kdy jsou reakční časy klíčové kvůli náledí a proměnlivému počasí.

Bezpečnost na silnicích by měla být vždy na prvním místě, zejména během vánočního období. Pokud si uvědomíme rizika spojená se spěchem, námrazami, špatnou viditelností, tmou a alkoholem můžeme předejít mnoha nebezpečným situacím. Klíčem je zodpovědné chování a ohleduplnost vůči ostatním řidičům i chodcům.

Vyberte kategorii