Doba na přečtení článku je 1 minuta

Řidiči, pozor na rizika, která přináší zimní počasí

Připravit svůj vůz na zimu musí každoročně všichni řidiči. Ale u výměny pneumatik a nákupu správných nemrznoucích kapalin a zimní autokosmetiky změny bohužel nekončí. Důležité je přizpůsobit danému počasí i samotnou jízdu.

Víte, na co je potřeba si v zimě dávat největší pozor? Máme pro vás shrnutí třech nejčastějších problémů, které řidičům způsobují v chladných měsících nepříjemnosti a nehody.

1. Námraza

Náledí a namrzlé silnice jsou v zimě velmi častou příčinou dopravních nehod. Námraza se může objevit hodně rychle a řidiče překvapit. Není proto dobré spoléhat na to, že když je ráno 7 stupňů nad nulou, bude tak po celý den. Buďte připraveni přizpůsobit jízdu horšímu terénu okamžitě.

K tomu jsou potřeba samozřejmě především kvalitní zimní pneumatiky. Kromě toho je však výhodou také vozit v autě vhodnou zimní výbavu, jako jsou sněhové řetězy, rozmrazovače skel a zámků, sáček s pískem, škrabka a smeták na okna atd.

I s dokonalou výbavou se však neobejdete bez těch správných řidičských schopností a vlastností, jimiž jsou především dodržování rychlosti i dalších předpisů a opatrnost.

Na zamrzlé vozovce byste také měli myslet na to, že při jízdě do kopce nesmíte ztratit rychlost. Při jízdě z kopce je dobré brzdit motorem. Při předjíždění je bezpečnější pohybovat se mezi vyjetými stopami a do jiného pruhu se přesunovat s vyšlápnutou spojkou.

A co dělat, když vás přeci jen postihne některý z problémů, které řidiče na namrzlých cestách potkávají?

  • Auto nereaguje na točení volantem: zatáhněte ruční brzdu, otočte volant do požadovaného směru a vyšlápněte spojku
  • Vůz nezatáčí (= nedotáčivý smyk): nesnažte se prudce brzdit, uberte plyn a pomalu otáčejte volantem v původním směru jízdy
  • Záď vozu se přetáčí (= přetáčivý smyk): uberte plyn a opatrně stáčejte volant na opačnou stranu, než je směr zatáčky

 

2. Šero

Kromě námrazy je poměrně velkou komplikací i to, že v zimě je většinu času tma či šero. To totiž dělá řadě řidičů problémy. Za tmy a šera dochází k nehodám statisticky poměrově častěji než za světla.

Snížit riziko nehody je možné dodržováním několika pravidel:

  1. Udržujte u vašeho vozu neustále všechna světla funkční
  2. Ztlumte veškeré vnitřní osvětlení v autě
  3. Neoslňujte protijedoucí vozidla dálkovými světly
  4. Dodržujte bezpečnou vzdálenost s vozidlem jedoucím před vámi
  5. Umyjte si před jízdou dobře všechna skla
  6. Při jízdě v noci si dělejte přestávky
  7. Na místech se zvýšeným výskytem chodců a zvěře jeďte pomaleji

 

3. Aquaplaning

Aquaplaning je často zaměňován se smykem, ale není tomu tak. Jedná se totiž o zpravidla rychlou a nečekanou ztrátu přilnavosti pneumatik k vozovce. K tomuto jevu dochází tehdy, když je z povrchu pneumatiky nedostatečně rychle odváděna voda. To se děje často při tání sněhu či ledu a za deště. Proto je nutné vždy projíždět každou vodou velmi opatrně.

Aquaplaningu ale můžete jít naproti i dalšími faktory, které můžete ovlivnit. Těmi jsou:

  • Rychlost nad 80 km/h
  • Nedostatečná hloubka dezénu pneumatik
  • Špatný tlak v pneumatikách
  • Nečistoty na pneumatikách

I když si ale na tyto věci dáte pozor, není vyloučeno, že vás někdy aquaplaning potká. Pokud se tak stane, uberte lehce plyn a sešlápněte spojku, netočte volantem a nebrzděte! Držte kola v přímém směru, aby nedošlo ke smyku.

 

21.11.2023
Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

Na silnicích panuje ve vánočním čase zvýšený provoz, protože lidé dokončují své poslední nákupy dárků, nebo se účastní různých společenských akcí. V tomto období je tak více než kdy jindy důležité být ostražitý a připravený na specifické nebezpečí, které na nás na cestách čeká.

Zde je 5 rizik, na které si musíme při řízení o Vánocích dát pozor:

1. Spěch a jeho důsledky

Vánoční čas je často spojen se spěcháním a stresem. Řidiči tak mohou cítit nutkání zrychlit svou jízdu, aby stihli vše potřebné. Tento shon ale může mít nežádoucí důsledky. Rychlá jízda značně zvyšuje riziko dopravních nehod, protože řidiči mají méně času reagovat na neočekávané situace na silnici. Navíc, spěch vede k nedostatečné koncentraci na samotné řízení. Místo toho, aby řidiči věnovali plnou pozornost na situaci na silnici, často se mohou nevědomky zaměřovat na plány a povinnosti, které je ještě čekají. Toto rozptýlení pozornosti je jedním z hlavních přispěvatelů k dopravním nehodám.

2. Námrazy a brzdná dráha

Zimní období s sebou často přináší nepříznivé počasí včetně námraz a ledovky, které mají významný dopad na podmínky na silnicích. Námrazy, tvořící se hlavně v ranních a večerních hodinách, vytvářejí na vozovce kluzký povrch, který výrazně ovlivňuje brzdnou dráhu vozidel. Dochází totiž k významnému prodlužování brzdné dráhy, což znamená, že vozidlo potřebuje delší vzdálenost k zastavení, než by bylo obvyklé na suchém a dobře udržovaném povrchu.

Brzdná dráha na náledí

3. Tma a chodci

Během zimních měsíců, kdy dny jsou kratší a tma přichází dříve, se zvyšuje riziko pro chodce i řidiče. A to hlavně v oblastech s hustým provozem. S nástupem tmy se výrazně snižuje viditelnost, což komplikuje rozpoznání chodců, kteří se mohou pohybovat po silnici nebo přecházet na přechodech pro chodce. Toto riziko je ještě zvýšeno v období vánočních svátků, kdy se města stávají rušnějšími díky nákupním špičkám a vánočním trhům. Je proto důležité dodržovat zákon, jehož novela z roku 2016 nařizuje, aby chodci na sobě měli retroreflexivní prvky. Za toto nedodržení hrozí pokuta dva tisíce korun

4. Špatná viditelnost

Dalším rizikem pro řízení v zimním období jsou mlhy, sněhové přeháňky a déšť. Ty totiž významně ovlivňují podmínky na silnicích, hlavně, pokud jde o viditelnost. Způsobují, že okolí se stává nejasným a rozmazaným, což ztěžuje rozpoznávání ostatních vozidel, chodců a dopravních značek. V těchto podmínkách je tak zásadní mít dobře udržovaná a funkční světla a čisté čelní sklo. Správně fungující a nastavená světla zlepšují viditelnost a pomáhají řidičům včas spatřit překážky na silnici. Stejně tak je nezbytné udržovat čelní sklo a ostatní okna vozu čistá a bez námrazy, což zajišťuje maximální možnou viditelnost.

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

 5. Alkohol

Vánoční oslavy jsou tradičně spojeny s přátelským setkáváním, které často zahrnuje konzumaci alkoholu. Musíme ale mít na paměti, že alkohol výrazně ovlivňuje schopnosti nutné pro bezpečné řízení auta. Jeho konzumace, i v malém množství, vede ke snížení reakční schopnosti, což znamená, že řidič reaguje pomaleji na nečekané situace na silnici. To je zvlášť kritické v zimních podmínkách, kdy jsou reakční časy klíčové kvůli náledí a proměnlivému počasí.

Bezpečnost na silnicích by měla být vždy na prvním místě, zejména během vánočního období. Pokud si uvědomíme rizika spojená se spěchem, námrazami, špatnou viditelností, tmou a alkoholem můžeme předejít mnoha nebezpečným situacím. Klíčem je zodpovědné chování a ohleduplnost vůči ostatním řidičům i chodcům.

Vyberte kategorii